Procento nejbohatších bude vlastnit brzy víc, než zbytek světa

Majetek nejbohatších lidí světa, kteří tvoří jedno procento světové populace, překročí do roku 2016 celkové jmění zbývajících 99 procent populaceobyvatel planety. Nevládní organizace Oxfam zprávu s touto předpovědí zveřejnila před konáním Světového ekonomického fóra v Davosu.

„Podíl světového majetku v držení jednoho procenta nejbohatších se ze 44 procent v roce 2009 zvýšil na 48 procent v roce 2014 a v roce 2016 překročí 50 procent,“ uvedla britská organizace ve zprávě. 

Z aktuálně zbývajících 52 procent světového jmění připadá 46 % na zbytek do „horní pětiny“ nejbohatších, zatímco pouhých 5,5 procenta bohatství na „dolních 80 procent“. Nejbohatší procento aktuálně vlastní na průměru 2,7 milionu amerických dolarů majetku na osobu, u „dolních 80 procent“ to je 3.851 dolarů.

Majetek nejbohatších je rekordní, ale křehký…

„Propast mezi velmi bohatými a zbytkem populace se rychle prohlubuje. Mezinárodní lídři by se měli pustit do osobních zájmů velkých hráčů, kteří brání spravedlivějšímu a více prosperujícímu světu,“ prohlašuje generální ředitelka Oxfam Winnie Byanyimaová, která bude spolupředsedkyní konference v Davosu. Postoj Oxfam jasně vystihuje název studie, volně přeložitelný jako „Bohatí: Mají vše, chtějí víc“.

Byanyimaová v této souvislosti chce, aby se letos uspořádal světový summit o daních s cílem „přepsat mezinárodní fiskální pravidla“. 

Oxfam vyzývá země, aby přijaly plán pro boj proti nerovnostem, a to například potíráním daňových úniků, investováním do bezplatných veřejných služeb, přesunem zdanění od práce a spotřeby směrem kapitálu a bohatství, zavedením „férových mezd“ včetně otázky nižších platů u žen či zaváděním sociální ochrany pro nejchudší lidi. 

Francouzská „superdaň“ z příjmů končí jako „superomyl“

Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu se uskuteční od středy do soboty. Jeho 45. ročníku se zúčastní více než 300 politických osobností, například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande či americký ministr zahraničí John Kerry. 

Newsletter