Procházka světem bitcoinu a blockchainu

Velikost bitcoiového trhu je v porovnání s ostatními stále minimální. To však známé kryptoměně, které táhne již na osmý rok, rozhodně nebrání v dalším vývoji. To samé je možné říci o blockchainu. Technologie, která zastřešuje samotné fungování digitální měny, zažívá doslova zlatý věk. Nejlépe je to vidět z vizualizace mapující celoplošné využití této decentralizované databáze, kterou připravil server Bitcoin Magazine ve spolupráci s amstrdamským výtvarníkem Joshem Dykgraafem

„S tím, jak se bitcoin blíží k osmému roku své existence, vidíme, jak se věci mění,“ píše Jacob Donelly, fanda bitcoinu a autor píšící pro server Bitcoin Magazine. „Digitální měna a její technologie se postupně stávají čím dál tím kurióznější věcí, která expanduje do čím dál tím více oblastí. Přeshraniční platby, mikrotransakce, chytré kontrakty či vypořádávání akciových obchodů – zde všude bylo použití decentralizované databáze prodiskutováno a následně i provedeno. Žádné otázky nezůstaly nepoloženy. Blockchain v podstatě není nikterak omezen.“

Jen v roce 2015 se společnostem pracujícím s bitcoinem a blockchainem podařilo získat finance o velikosti více jak jedné miliardy dolarů. Rok 2016 v tomto směru nebude jiný. Jen za první čtvrtletí přesáhly investice do aplikace decentralizované databáze celkovou částku vybranou za posledních dvanáct měsíců.

Z jednotlivých kontraktů lze jmenovat například společnost Augur, která se zaměřuje na predikci vývoje trhů. Prostřednictvím crowdfundingového financování se jí podařilo vybrat 5,1 milionů dolarů. Ještě úspěšnější pak byla firma Ethereum, která pracuje s chytrými kontrakty. Její crowdfundingová investice dosáhla dokonce 18,4 milionů dolarů.

Na základě toho je tedy jasné, že bitcoin i blockchain již nejsou okrajovými záležitostmi, ale stávají se mainstreamem. Ať už jde o těžbu, platební procesy, online peněženky, databáze, registry, média, e-commerce, finance, burzy a další, všude tam už je revoluční technologie doma.

Courtesy of: Visual Capitalist

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

Newsletter