Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Prodej nových domů v USA oživuje, vyšší nabídka brzdí růst cen

(Aktualizováno 16:39) Měsíční prodej nových domů ve Spojených státech v dubnu vzrostl nejvýrazněji od loňského října. Vyšší dostupnost hypoték přiměla minulý měsíc Američany ke koupi 433 tisíc nových domů. To značí nárůst o 6,4 % z v březnu prodaných 407 tisíc (po revizi předchozího údaje 384 tis.). Dubnový údaj zároveň překonal konsensus Bloomberg na úrovni 425 tisíc (rozpětí odhadů bylo 395 až 460 tisíc).

Prodeje nových domů tvoří zhruba 7 procent trhu rezidenčních nemovitostí. Do statistik se započítávají s podpisem smlouvy, jsou tak příhodnějším indikátorem vývoje trhu realit oproti údaji o prodeji starších domů. Ty se ve statistikách projevují měsíc či dva po podpisu kontraktu. Dle včera zveřejněných údajů se v dubnu prodalo o 1,3 % více starších domů, při očekávání 2,2% růstu. Celkem šlo o 4,65 milionu domů.

Nabídka nových domů roste…

Celkový růst prodejů zapříčinil především výrazný nárůst prodaných nových domů (o 47 %) ve středo-západním regionu. Nabídka neprodaných bytů přitom vzrostla na téměř dvouleté maximum, což zvýšilo atraktivitu a vedlo ke zpomalení nárůstu cen. Dnešní zpráva ukázala, že prodejní cena nového domu (medián) v dubnu meziročně klesla o 1,3 procenta na 275.800 dolarů.  

Zásoba nových domů na trhu v dubnu vzrostla o půl procenta na 192 tisíc, nejvíc od listopadu 2010. Počet nabízených domů se otřepal z rekordního minima v červenci 2012, stále je ale na méně než polovině předkrizové úrovně.  

Příznivý údaj z realitního trhu přispívá k růstu akciových indexů na Wall Street.

Newsletter