Prodej nových domů v USA rostl nejrychleji za 22 let, S&P 500 na nových maximech. Ceny rostou pomaleji

(Doplněno 16:24) Ceny domů ve 20 amerických městech dle indexu S&P/Case-Shiller v dubnu rostly o 1,1 % nad očekávaných 1,0 %. Růst zpomalil z březnového tempa 1,24 %. Po očištění o sezónní faktory činil meziměsíční růst pouze 0,2 %, což je nejnižší tempo od únoru 2012 (analytici očekávali 0,8% růst). 

Ceny rezidenčních nemovitostí ve sledovaných oblastech rostly pomaleji také za celý rok. Za období 12 měsíců končící letošním dubnem domy zdražily meziročně o 10,8 procenta, po 12,4% růstu v březnu. Analytici očekávali meziroční tempo růstu cen domů ve sledované dvacítce amerických měst na úrovni 11,5 %.

Meziročně ceny rostly ve všech sledovaných oblastech, nejvíce v Las Vegas a San Franciscu s růstem přes 18 %. 

Meziroční údaj za období předchozích 12 měsíců je sledován od roku 2001, dle autorské výzkumné skupiny představuje lepší indikaci cenových trendů ve srovnání s měsíčními údaji. Tvůrci indexu jsou ekonomové Karl Case a Robert Shiller.

Rozespalé akciové trhy o hodinu později probudil k ziskům report ministerstva obchodu o prodeji nových domů v USA. Těch se v květnu prodalo 504 tisíc, což je nejvyšší údaj od května 2008, který zároveň překonal veškerá očekávání ekonomů v průzkumu Bloomberg (medián odhadů 439 tis.; rozpětí odhadů 415 tis. až 462 tis.). Údaj za předchozí měsíc duben byl revidován níže z 433 na 425 tis. Mediánová cena prodaných domů v květnu meziročně vzrostla o 6,9 % na 282 tisíc dolarů. Ke konci měsíce bylo k prodeji na trhu 189 tisíc domů.

Prodeje za uvedený měsíc rostly o 18,6 procenta, což je nejsilnější zaznamenaný růst od ledna 1992. Akciové trhy reagují jistějším posunem do zelených čísel (Nasdaq +0,5 %) a index S&P 500, ačkoli roste jen o 0,1 %, boří dosavadní intradenní rekord.

Trh s rezidenčními nemovitostmi v USA se postupně vymaňuje ze slabého úvodu roku. Dle včera zveřejněných údajů národní asociace realitních kanceláří vzrostl v květnu prodej starších domů o 4,9 %, nejsilněji od srpna 2011, na 4,89 milionu. Report také potvrdil nejpomalejší růst cen domů za minimálně dva roky.

Prodej starších domů tvoří více než 90 procent rezidenčního trhu s bydlením, prodej nových domů pouhých zhruba 7 procent.

Prodej starších domů v USA v květnu překonal odhady

Realitní trh v USA mírně zpomaluje. Hypotéky ovšem zlevňují

K obavám ze vzniku realitní bubliny v současnosti není důvod. Podle odhadů ekonomů na realitním serveru Trulia.com jsou ceny domů v USA „podhodnocené“, nikoli však nadlouho. Ve svém reportu Bubble Watch uvádějí, že ceny domů jsou na národní úrovni za období 2Q14 podhodnoceny o 3 procenta, vzdalují se tak riziku realitní bubliny. Zatímco například v prvním čtvrtletí roku 2006 byly reality o 39 % „předražené“, v závěru roku 2011 byly o 15 % „podhodnocené“. V současném tempu růstu cen by se ceny domů měly dostat do souhry s dlouhodobým fundamentem již do přelomu letošního a příštího roku, dodávají ekonomové Trulia.

Newsletter