Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Prodej starších domů v USA klesl na pětileté dno

Srpnová statistika prodejů starších domů na realitním trhu ve Spojených státech ukázala na 1,8 pokles k úrovni 5,05 milionu v přepočtu na celý rok, což je téměř pětiletým dnem trhu. V červenci revize údaj posunula na 5,14 milionu domů v přepočtu na transakce celého roku.

Asociace zaměstnanců v realitách vývoj připisuje stále slabému nárůstu mezd a stále ne příliš přívětivým podmínkám u úvěrů ve smyslu jejich získání, nikoli úroku samotného. Odhady analytiků se pohybovaly v rozmezí 5 až 5,35 milionu domů, 1,8% pokles je zklamáním proti konsensuálnímu očekávání růstu o procento na 5,2 milionu domů.

Nárůst průměrné ceny prodaného domu za rok dosáhl 4,8 procenta na 219.800 tisíc amerických dolarů. Nabídka volných domů na trhu klesla k úrovni 2,31 milionu z 2,35 milionu v červenci. Aktuální poměr sil mezi poptávkou a nabídkou na trhu říká, že vyprodat tuto nabídku realit by trvalo 5,5 měsíce, shodně s červencem.

Na stahování solventní poptávky z trhu ukazují další čísla. Podíl transakcí, placených plně v hotovosti, klesl na 23 % z obvyklých 33 procent. Podíl investiční poptávky dosáhl pouze 12 procent, což je nejméně od konce roku 2009.

Newsletter