Prodeje starších domů v USA vylétly na osmiměsíční vrchol

Ve všech čtyřech klíčových regionech Spojených států oživily v červnu prodeje starších domů na hodnotu nejsilnější za posledních osm měsíců – 5,04 milionu transakcí v přepočtu na celý rok. Za růstem prodejů o 2,6 procenta ekonomové hledají zejména oživení na trhu práce z pohledu pracovních míst i růstu mezd.

Medián ceny prodaného domu vzrostl meziročně o 4,3 procenta na 223.300 dolarů, nabídka na trhu v červnu proti květnu zesílila o 6,5 procenta na 2,3 milionu nemovitostí. Při současném tempu prodejů na trhu to je zásoba na pět a půl měsíce. Průměrná doba transakce se proti květnu zkrátila na 44 ze 47 dnů.  Tyto údaje jsou sledovány kvůli pružnosti realitního trhu. Třetina transakcí proběhla v hotovosti, 16 procent tvoří investiční nákup, 11 procent pak nucené prodeje domů (obvykle pro neschopnost splácet hypotéku), což je číslo nejnižší od října roku 2008.

Lehký ale i tak pozitivní je nárůst prvokupců, tedy nových zájemců na trhu. Příznivé zůstávají hypoteční sazby, u 30leté fixované hypotéky nad úrovní 4,1 procenta proti více než 4,5 procenta v úvodu roku.

Statistika předchozího týdne ukázala, že nejvýš za poslední půlrok je sentiment mezi stavebními firmami ohledně vývoje realitního trhu pro příští půlrok. „Pokud srovnáme dnešní transakce s těmi před rokem či dvěma, mnohem méně jich je pod tlakem finančních potíží dlužníků, vrací se svobodný trh a přirozená aktivita, poznamenal Robert Wells, viceprezident Sherwin-Williams, která se ve Spojených státech specializuje na rekonstrukce a renovace domů.

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu vzrostl proti květnu o očekávaná 0,3 procenta po 0,4% růstu v květnu. Motivem pro vzestup celkového CPI jsou nadále ceny paliv, ukázala dříve dnes publikovaná data.

Paliva zatím vedou spotřebitelské ceny v USA výš, přes slova Fedu o dočasnosti

Newsletter