Producenti ropy se v dubnu potkají v Kataru

Producenti členských a nečlenských zemí OPEC se 17. dubna potkají v hlavním městě Kataru Dauhá. Oznámil to katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá, který je v současné době také prezident OPEC. Levná ropa dělá problémy těžařským firmám i některým velkým světovým producentům.​​

Schůzka přichází v návaznosti na setkání, které se konalo minulý měsíc také v Dauhá. Toho se účastnil Katar, Saúdská Arábie, Rusko a Venezuela. Vzešel z něj návrh na zmrazení produkce ropy na lednových úrovních a výzva ostatním, aby tak učinili také, poznamenal katarský ministr. V prohlášení uvedl, že tuto iniciativu k dnešnímu dni podporuje kolem 15 členských a nečlenských států OPEC. To je asi 73 procent celosvětové produkce ropy.

 

Futures na ropu Brent se vrátily zpět na 40 dolarů za barel, Mezinárodní agentura pro energii vidí „světlo na konci tunelu“ a Goldman Sachs „varuje“ před „zelenými výhonky“. Co tedy čekat?

Posted by Roklen24 on Tuesday, 15 March 2016

 

Ruský ministr energetiky Alexander Novak v pondělí po jednání v Teheránu poznamenal,  že dohoda by mohla být podepsána v dubnu a nezahrnuje Írán, který má právo po letech sankcí zvýšit výstup. Kuvajt například argumentuje tím, že součástí zmrazení produkce musí být všichni velcí producenti.

Ačkoli nezahrnutí Íránu není ideální, není to něco, na čem by měla dohoda padnout, poznamenávají zdroje z OPEC. „Je to překážka, ale nemusí nutně měnit pozitivní atmosféru, která nastala,“ řekl jeden zdroj z OPEC agentuře Reuters. Ropa Brent se po lednových 12letých minimech na úrovni 27,10 dolaru za barel obchoduje těsně pod 39 dolary za barel.

Newsletter