Propad o procento? Počítejte s minimálně pěti, míní investor

Americké akcie jsou na pokraji poklesu, který může být v důsledku větší než pět procent. Po včerejším obchodování, kdy Wall Street odepsala více jak procento, trhy varoval investor, ekonom a vydavatel pravidelníku The Gartman Letter Dennis Gartman.

Burzovní index S&P 500 včera odepsal 1,2 procenta, což je nejvýraznější pokles od zvolení Donalda Trumpa v listopadu minulého roku. Benchmark se tak držel bez rudého čísla vyššího než procento celkem 109 dní.

„Tohle je začátek minimálně pětiprocentní korekce. V delším horizontu to bude mnohem horší,“ uvedl Dennis Gartman. Jeho zdůvodněním byly zejména rostoucí pochyby vůči Trumpově prorůstové daňové reformě.

„Včerejší propad akcií beru velmi vážně. Není to jen jeden z náhodných poklesů. Myslím si, že je na něm konečně něco významného. Doufejme, že dojde jen k 5 až 7% korekci akcií a nic vážnějšího se už nestane,“ dodal.

Korekce by znamenala jen dočasný pokles akcií na úroveň před dlouhou rally po zvolení Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Nezměnila by však sentiment na finančních trzích. Pokud by však došlo k přehoupnutí do medvědího trhu, mohlo by to znamenat pokles až 20 procent v průběhu dvou měsíců, případně nastolení mnohem delšího propadu, který by vyústil v recesi.

Stoev: Index strachu? Nic nenaznačuje tomu, že poroste

S názorem amerického ekonoma se shoduje i banka UBS. Ta v úterý uvedla, že čeká korekci téměř deset procent.

Gartman dodal, že výhled z hlediska zisků je stále optimistický, ale upozornil na to, že v závěrech býčího sentimentu zisky vypadají pokaždé dobře. Do negativních hodnot se totiž obrátí až s příchodem hospodářského poklesu.

Co může spustit další paniku na trzích?

Newsletter