Propad v Evropě pokračuje, pražská burza -3 %

Pražská burza je dnes výrazně pod prodejním tlakem, index PX odepisuje více než 3 % a nalézá se zhruba na ročních minimech. Všechny hlavní tituly pražské burzy výrazně klesají. ČEZ odepisuje 3,2 % a obchoduje se pod 570 korunami, zatímco Komerční banka testovala úrovně okolo 4500 korun a nyní oslabuje o 2,6 %.

Akcie Erste jsou dnes největším propadákem, aktuálně se titul obchoduje na úrovni okolo 453 korun a ztrácí od začátku dne již více než 5 %. Důvodem tohoto poklesu je pravděpodobně i zpráva, že by Erste mohla opustit maďarský bankovní trh. Odchod z trhu byl údajně tématem debat při setkání CEO banky Treichla s maďarským premiérem Orbánem. V tomto kontextu je ale třeba určitě zmínit, že celý bankovní sektor v Evropě dnes padá zhruba o 4 %.

Ještě ráno se evropské trhy obchodovaly v pozitivních číslech, ale odpoledne došlo k výprodeji na amerických futures a tak se hlavní evropské indexy znovu potopily. Aktuálně je německý DAX zhruba -2 %, francouzský CAC -2,8 % a FTSE -1,8 %. Evropské trhy nejvíce zatěžují sektory financí -4,5 %, energetiky -4 % a utilit -3,8 %. Dnes se čeká na čtvrtletní čísla další z bank – Goldman Sachs, která budou oznámena ve 13:30 našeho času. Očekává se zisk na akcii 3,17 USD.

Newsletter