Provozní zisk německé energetiky E.ON v první polovině roku dvouciferně klesl

Provozní zisk největší německé energetické společnosti E.ON v prvním pololetí klesl o 12 procent na pět miliard eur. Firma ve výsledcích odkázala na negativní vliv ztrátových elektráren a zhoršující se podmínky v Rusku, které je pro E.ON klíčovým trhem. Ziskovost je přesto mírně lepší proti odhadům analytiků, kteří konsensuálně čekali 4,9 miliardy.

„E.ON si v obtížném prostředí vedla celkem dobře,“ shrnul šéf firmy Johannes Teyssen. Energetika potvrdila celoroční výhled. Ten počítá s provozním ziskem v rozmezí 8 až 8,6 miliardy eur.

E.ON se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Čelí rovněž masivní podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát.

Na ziskovost podniku má nyní negativní dopad rovněž zpomalení růstu ruské ekonomiky a oslabení ruského rublu. Provozní zisk ruské divize E.ON se v pololetí propadl o čtvrtinu na 268 milionů eur. Firma nicméně předpokládá, že navzdory ukrajinské krizi bude nadále schopna úspěšně spolupracovat s ruskými podniky.

V jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje E.ON elektřinou kolem 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na českém trhu činí asi 20 procent. V oblasti plynu v tuzemsku disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí. Zároveň zásobuje plynem přes 120.000 zákazníků v jižních Čechách a na jižní Moravě.

Newsletter