ECB uvedla, že nevidí potřebu žádné drastické akce zastropující evropské výnosy. Euro sílí nad 1,2100 EURUSD Posilující euro proti dolaru podpořilo zejména korunu a forint. Zlotý čeká na dnešní rozhodnutí o sazbách, což do jeho obchodování vnáší větší nervozitu.

Průmysl meziročně roste, ale pozor na závislost na autech

Průmyslová výroba, která je tahounem letošního ekonomického růstu Česka, v říjnu zpomalila růst na 3,2 procenta. V září si meziročně polepšila o 8,5 procenta, což je revidovaný údaj. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Průmyslová produkce v říjnu nepřekvapila. To však neznamená, že ji nelze hodnotit příznivě. A to zvláště s ohledem na vývoj v sousedním Německu. Tam podle dnes zveřejněných dat zaostala průmyslová produkce za očekáváními, když meziměsíčně přidala pouze 0,2 procenta. Tuzemská průmyslová produkce sice meziměsíčně klesla, o 0,5 procenta, ale pokles je třeba vnímat jako korekci citelného zářijového meziměsíčního růstu 4,5 procenta.

K meziročnímu růstu české průmyslové produkce nejvíce přispěl segment výroby motorových vozidel. Vzhledem k možnému ochlazování poptávky po automobilech v Evropské unii, který indikují některé předstihové ukazatele (např. index nákupních manažerů v automobilovém průmysl v EU) a vzhledem k pokračujícímu spíše nepříznivému ekonomickému vývoji v Německu a eurozóně, stejně jako vzhledem k pokračujícímu konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, nelze hodnotit vyhlídky tuzemského průmyslu zářně. Zářijová čísla se zřejmě jen tak opakovat nebudou.

Newsletter