Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Průmysl meziročně roste, ale pozor na závislost na autech

Průmyslová výroba, která je tahounem letošního ekonomického růstu Česka, v říjnu zpomalila růst na 3,2 procenta. V září si meziročně polepšila o 8,5 procenta, což je revidovaný údaj. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Průmyslová produkce v říjnu nepřekvapila. To však neznamená, že ji nelze hodnotit příznivě. A to zvláště s ohledem na vývoj v sousedním Německu. Tam podle dnes zveřejněných dat zaostala průmyslová produkce za očekáváními, když meziměsíčně přidala pouze 0,2 procenta. Tuzemská průmyslová produkce sice meziměsíčně klesla, o 0,5 procenta, ale pokles je třeba vnímat jako korekci citelného zářijového meziměsíčního růstu 4,5 procenta.

K meziročnímu růstu české průmyslové produkce nejvíce přispěl segment výroby motorových vozidel. Vzhledem k možnému ochlazování poptávky po automobilech v Evropské unii, který indikují některé předstihové ukazatele (např. index nákupních manažerů v automobilovém průmysl v EU) a vzhledem k pokračujícímu spíše nepříznivému ekonomickému vývoji v Německu a eurozóně, stejně jako vzhledem k pokračujícímu konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, nelze hodnotit vyhlídky tuzemského průmyslu zářně. Zářijová čísla se zřejmě jen tak opakovat nebudou.

Newsletter