Průmysl udržuje růstové tempo, zpomalení dynamiky je zjevné

Tuzemská průmyslová výroba stále udržuje růstové tempo, byť zpomalení dynamiky je zjevné. Po dnes zveřejněných datech je ještě očividnější než dosud, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Tuzemská průmyslová výroba v březnu zpomalila meziroční růst na 0,6 procenta z únorových 5,6 procenta. Meziměsíčně byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,4 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,4 procenta.

Problematické podle Kovandy není ani tak zpomalení dynamiky samotné výroby, jako spíše pokles nových zakázek pro český průmysl. Jejich objem totiž meziročně poklesl poprvé od května 2013, kdy se ještě tuzemská ekonomika nacházela v recesi. Zatímco letos v únoru celkový objem zakázek ještě rostl, díky zakázkám ze zahraničí, v březnu už vykazují meziroční pokles jak zahraniční, tak tuzemské zakázky. To pochopitelně není příznivou zprávou z hlediska dalšího vývoje české průmyslové výroby.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, tisk a rozmnožování nahraných nosičů a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.

Průmyslová produkce naopak klesla v odvětvích výroba chemických látek a chemických přípravků, výroba ostatních nekovových minerálních výrobků a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství.

Aktuální zpomalení průmyslu má podle Kovandy na svědomí zejména pokles jeho exportní dynamiky. „Ta souvisí s globálním hospodářským vývojem, na nějž neblaze dopadá zpomalování čínské ekonomiky. Na té je zejména prostřednictvím Německa závislý i náš průmysl. Březnová čísla k tuzemské průmyslové výrobě jsou tak dalším střípkem do mozaiky očekávaného celkového horšího vývoje české ekonomiky v porovnání s rokem loňským,“ dodal ekonom.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v březnu meziročně klesly o 1,6 procenta. Průměrný evidenční počet v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v březnu 2016 meziročně zvýšil o 3,5 procenta.

Newsletter