Průmysl v eurozóně dál ztrácí dech, Francie zůstává brzdou

Obrátky, na něž jede průmysl v eurozóně, zpomalují. Dle dnes zveřejněných prvních odhadů indexů nákupních manažerů se podmínky v průmyslu ještě stále zlepšují, ačkoli výrazně slabším tempem.

Za celý blok eurozóny se podmínky v průmyslu v srpnu zlepšovaly výrazně pomalejším tempem než v červenci. Index PMI se snížil na 13měsíční minimum 50,8 bodu z červencové úrovně 51,8 bodu. Celkový obrázek nekompenzoval ani sektor služeb, kde příslušný index klesl na 53,5 b. z 54,2 b. Kompozitní index se tak snížil z 53,8 b. na 52,8 b.

„Ekonomika eurozóny v srpnu pokračovala v pokroku a po posledním slabším než očekávaném údaji o HDP by se měla odrazit k růstu… Nicméně, region míří k růstu 0,3 až 0,4 % ve třetím čtvrtletí, což je úroveň pravděpodobně bez potenciálu stimulovat reálný obrat na trhu práce,“ uvedl ekonom společnosti Markit Rob Dobson.

V Německu klesl index nákupních manažerů na 52 bodů z červencových 52,4 b. Hůře dopadl také francouzský průmysl, kde se hodnocení podmínek v průmyslu navíc nadále zhoršovalo. Index PMI klesl z 47,8 b. na 46,5 b., hlouběji pod 50bodovou hranici značící předěl mezi růstem a poklesem. Podmínky ve francouzském průmyslu jsou nejhorší za 15 měsíců.

Newsletter