Průmysl v eurozóně v červenci oživil

Průmyslová výroba v zemích Evropské unie i v eurozóně se v červenci zotavila z červnového propadu. V celé EU meziměsíčně vzrostla o 0,7 procenta po poklesu o 0,1 procenta v předchozím měsíci. V eurozóně vzrostla o jedno procento po snížení o 0,3 procenta v červnu. Ekonomové dle konsensu Bloomberg přitom čekali jen 0,7% růst.

Meziročně se výroba v EU zvýšila o dvě procenta, v zemích platících eurem pak o 2,2 procenta. Tempo růstu tak prudce zrychlilo z červnových 0,8 procenta v EU a 0,2 procenta v eurozóně.

K meziměsíčnímu růstu v celé EU nejvíce přispěla produkce kapitálového zboží, která stoupla o 2,3 procenta. Výroba zboží krátkodobé spotřeby vzrostla o 0,8 procenta. Naopak produkce elektřiny o 0,6 procenta klesla, u zboží dlouhodobé spotřeby pokles činil 0,8 procenta. Meziročně rostly všechny položky, pouze produkce energií o 3,5 procenta klesla.

Z jednotlivých zemí se meziměsíčně nejvíce zvýšila výroba v Irsku, a to o 11,3 procenta. Naopak v Dánsku o 4,7 procenta klesla, na Maltě pokles činil 4,2 procenta.

Newsletter