Průmyslová výroba v Německu pokračuje v propadu

Německý průmyslu v květnu pokračoval v poklesu. Ten proti dubnu dosáhl plných 1,8 procenta, nejvíce za více než dva roky. Oznámilo to dnes německé ministerstvo hospodářství. Na vině je podle něj především vliv svátku 1. května, který letos připadl na čtvrtek. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že výroba zůstane beze změny.

Ministerstvo zároveň upravilo údaj za duben. Podle nových dat průmyslová výroba v největší evropské ekonomice klesla o 0,3 procenta. Původní zpráva hovořila naopak o růstu, a to o 0,2 procenta.

„Průmyslová výroba po solidním prvním čtvrtletí v posledních měsících oslabila,“ uvedlo ministerstvo. Zdůvodňuje to jednak vlivem květnového prodlouženého víkendu, jednak vlivem oslabení ve stavebnictví. Roli ale mohly sehrát i geopolitické faktory, uvedl úřad.

Německá ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,8 procenta, což bylo nejrychlejší tempo růstu za poslední tři roky a dvojnásobné ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím. K vysokému růstu přispělo neobvykle mírné zimní počasí.

Newsletter