Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje k 25,40 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru obchoduje kolem dnešní otevírací ceny na 1,1720 EURUSD.

Průmyslové zakázky v USA výrazněji slábly, zátěží vojenský sektor

(Doplněno 16:32) Počet nových objednávek v americkém průmyslu v květnu klesl rychlejším než očekávaným tempem, a to vlivem oslabení zakázek ve vojenském sektoru. Počet objednávek v průmyslu se snížil o 0,5 procenta, zatímco analytici předvídali 0,3procentní pokles, po 0,7% růstu v dubnu. Po očištění o oblast vojenství však počet nových zakázek v americkém průmyslu mírně vzrostl o 0,2 procenta.

Nicméně, na zdravý investiční apetit v soukromém sektoru poukázal fakt, že ministerstvo obchodu zároveň potvrdilo dřívější odhad vývoje poptávky po korporátních investicích – nové zakázky bez zahrnutí vojenských statků a letadel v květnu rostly o 0,7 procenta.

Americká ekonomika připouští nejistotu ve výrobě i stavebnictví

Tvorba pracovních míst v americké ekonomice prudce vzrostla, říkají data ADP

Včerejší údaj o hodnocení nákupních manažerů ve výrobě institutu ISM za červen přinesl místo očekávaného růstu mírný pokles. Ač americký PMI ukázal na zvolnění tempa zlepšování podmínek ve výrobě, špatně není – index se stále drží přesvědčivě nad 50bodovou úrovní.

Ve spojených státech byl dnes zveřejněn také index ISM o podnikatelské aktivitě v oblasti New Yorku v červnu, která rostla nejrychleji za pět měsíců. Index hodnotící současné podmínky v soukromém sektoru v minulém měsíci vzrostl na 60,5 bodu, zatímco subindex hodnocení výhledu pro následujících šest měsíců zůstal na 68 bodech.

Newsletter