Průmyslový gigant Caterpillar (-3 %) tržbami nepotěšil, v zisky však věří a zvyšuje výhled

Výrobce těžebních a stavebních strojů a průmyslový gigant Caterpillar dnes svými zisky za 2. čtvrtletí příjemně překvapil trh, tržby naopak znamenají zklamání a to především kvůli slabším prodejům v těžařském segmentu.

Slabší tržby, ale vyšší zisky díky lepší kontrole nákladů

Společnost za 2. čtvrtletí vykázala zisk 1,57 dolarů na akcii, očištěný zisk na akcii dosáhl dokonce 1,69 dolarů – konsensus analytiků přitom očekával úroveň 1,5 dolaru na akcii. Ve stejném čtvrtletí loňského roku dosáhl zisk na akcii 1,45 dolarů. Tržby ve druhém čtvrtletí naopak nastavenou laťku analytiků ve výši 14,45 mld. dolarů nepřeskočily a dosáhly 14,15 mld. dolarů. Oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku to znamená pokles tržeb o 3 % z úrovně 14,62 mld. USD. Akcie v předobchodní fázi reagují 3% poklesem.

Tržby z prodeje těžebních strojů mírně poklesly, což koresponduje se slabším čtvrtletím v těžařském sektoru. Prodeje v rámci stavebního sektoru se naopak zlepšily. Celkově byly tržby slabší především kvůli nižšímu odbytu v Číně, Africe a blízkém Východě, tržby na domácím trhu v USA stagnovaly. Již v dubnu uvedl šéf společnosti Doug Oberhelman, že tržby v USA jsou stále výrazně pod úrovněmi z předkrizových vrcholů a že ekonomika by potřebovala silnější růst.

Nejistý výhled globální ekonomiky se promítá do očekávaných tržeb

Kvůli nejasnému výhledu co se týče globální ekonomiky snížila společnost předpokládanou úroveň tržeb pro tento rok na rozmezí od 54 do 56 miliard dolarů, z dříve očekávaného intervalu 56 – 58 mld. dolarů. Díky nižším nákladům na restrukturalizaci a lepší kontrole nákladů se však Caterpillaru v druhém čtvrtletí podařilo zvýšit zisk a obdobný trend očekává i ve zbytku roku. Při zohlednění zbylých očekávaných nákladů na restrukturalizaci a při očekávaných tržbách na úrovni 55 miliard dolarů by měl čistý zisk na akcii v roce 2014 dosáhnout 5,57 dolarů na akcii.

Dobrá zpráva pro akcionáře: vyšší očekávaný zisk a chuť odměňovat

Šéf společnosti Oberhelman po zveřejnění výsledků také zdůraznil odměňování akcionářů. V loňském roce společnost odkoupila zpět akcie za 2 miliardy dolarů a navýšila dividendu o 15 %, v červnu letošního roku došlo k navýšení dividendy o dalších 17 %.

„Do konce třetího čtvrtletí chceme dokončit zpětný odkup akcií v celkové hodnotě 4,2 miliardy dolarů za rok 2014. Odměňování akcionářů je důležitým cílem a naše kroky potvrzují náš závazek,“ prohlásil Oberhelman.

Akcie společnosti v reakci na výsledky odepsaly v předobchodní fázi 1 %, aktuálně jsou o 2,5 % níže. Hodnota očekávaného P/E (k 12/2014) je na úrovni 17,4, odhadovaný poměr PEG (poměr P/E k očekávaného růstu) je 1,84, což značí nadhodnocenou akcii. Akcie se pohybují na ceně 108 dolarů za kus a od začátku roku posílily o 19 %. Za poslední měsíc zaostávají relativně k vývoji indexu S&P 500 o 1,4 %, od začátku roku však index předběhly v růstu o 11 %.

Newsletter