Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Průmyslu se stále daří. S několika „ale“

Tuzemský průmysl i za srpen vykázal příznivá čísla, ovšem s několika „ale“. V případě průmyslové výroby je třeba tato čísla totiž vidět také v kontextu loňského srpnového propadu jejího objemu. Ten způsobily celozávodní dovolené a letos ponižuje srovnávací základnu.

Průmyslová produkce v srpnu meziročně vzrostla reálně o 6,3 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 4,3 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,9 procenta.

Příznivé výsledky vykazuje také meziroční tempo růstu objemu průmyslových zakázek. Ty oproti červenci opět zrychlily svůj růst. Varující však je, že podobně jako v červenci mají růst na svědomí zahraniční zakázky. Ty tuzemské totiž meziročně opět propadly, ačkoli ne tak výrazně jako v červenci.

Průmyslová výroba se opírá v prvé řadě o motoristický segment, který v srpnu přispěl k jejímu meziročnímu růstu téměř z jedné čtvrtiny.

Čínský útlum – a zprostředkovaně útlum německého průmyslu – se tedy v číslech za tuzemský průmysl zatím neprojevuje, ale s nezanedbatelnou pravděpodobností se tak stane ještě do konce letošního roku.

Tuzemský průmysl i maloobchod rostou nečekaně slabě

Newsletter