Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Průmyslu se stále daří. S několika „ale“

Tuzemský průmysl i za srpen vykázal příznivá čísla, ovšem s několika „ale“. V případě průmyslové výroby je třeba tato čísla totiž vidět také v kontextu loňského srpnového propadu jejího objemu. Ten způsobily celozávodní dovolené a letos ponižuje srovnávací základnu.

Průmyslová produkce v srpnu meziročně vzrostla reálně o 6,3 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 4,3 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,9 procenta.

Příznivé výsledky vykazuje také meziroční tempo růstu objemu průmyslových zakázek. Ty oproti červenci opět zrychlily svůj růst. Varující však je, že podobně jako v červenci mají růst na svědomí zahraniční zakázky. Ty tuzemské totiž meziročně opět propadly, ačkoli ne tak výrazně jako v červenci.

Průmyslová výroba se opírá v prvé řadě o motoristický segment, který v srpnu přispěl k jejímu meziročnímu růstu téměř z jedné čtvrtiny.

Čínský útlum – a zprostředkovaně útlum německého průmyslu – se tedy v číslech za tuzemský průmysl zatím neprojevuje, ale s nezanedbatelnou pravděpodobností se tak stane ještě do konce letošního roku.

Tuzemský průmysl i maloobchod rostou nečekaně slabě

Newsletter