Průmyslu v oblasti New Yorku se daří, očekávání firem na novém maximu

(Rozšířeno 15:04) Index průmyslové aktivity v newyorské oblasti, známý jako Empire State, vykázal v červnu druhé zlepšení v řadě. Růst na 19,3 bodu z květnového mnohaletého maxima 19,0 bodu je překvapením, očekáván byl výraznější pokles k úrovni 15 bodů.

Na maxima za poslední čtyři roky vystoupal hodnotou 18,4 bodu dílčí index nových objednávek, nejslibnější ukazatel budoucího vzestupu průmyslové výroby jako celku. Index nenaplněných objednávek se nijak výrazně nepohnul, mírně níže – ukazujíc na zpomalení růstu – je index cen, jak podniky inkasovaných, tak jimi placených.

Velmi silný zůstává v průzkumu newyorského Fedu výhled firem pro nejbližších šest měsíců. Celkový výhledový index sice klesl o 4 body k 39,8 bodu, je to ale stále velmi přesvědčivé číslo. Indexy v průzkumu jsou stavěny jako difúzní s dělící hodnotou nula (a krajními -100 až plus 100) mezi optimismem a útlumem, respektive očekávaným zlepšením či zhoršením. Velmi vysoko, na 44,5 bodu, vystoupal dílčí index očekávaných nových objednávek, dokonce na 45, 2 bodu pak index očekávaných dodávek podniky. Zlepšení je patrné také v oblasti zaměstnanosti, kde roste očekávání firem pohledně najímání nových pracovníků.

Newsletter