Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Průzkum: EET zvedne výběr daní. Opozice chystá obstrukce

Tři čtvrtiny Čechů věří v lepší výběr daní díky připravované elektronické evidenci tržeb. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, jehož výsledky dnes představilo Generální finanční ředitelství a ministerstvo financí. Zavedení elektronické evidence ministerstvo plánuje od února 2016. Opatření kritizuje opozice, která normu ve Sněmovně bude co nejvíce blokovat.

Lepší výběr daní v souvislosti se zavedením elektronické evidence očekávají v průzkumu STEM tři čtvrtiny dotázaných. Stejný podíl se domnívá, že by stát měl hledat cesty k vyššímu výběru daní od obchodníků, poskytovatelů služeb a prodejců. Za špatnou totiž považuje daňovou morálku v Česku 60 procent lidí. Nový systém ministerstvo směřuje především na oblast takzvané šedé ekonomiky.

Lukáš Kovanda: Proč nesouhlasím s elektronickou evidencí tržeb

„Především jde o narovnání podmínek na trhu,“ řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO), který ocenil, že připravované opatření podporují Asociace malých a středních podniků a živnostníků nebo Hospodářská komora. Odmítl kritiku, že nástroj má sloužit k monitorování podnikatelů. „Finanční správa nebude znát žádný detail,“ zdůraznil.

Rizika?

Podle dvou třetin dotázaných nový systém ale sebou může nést některá rizika. Nejčastěji je vidí v tom, že elektronické pokladny nezamezí podvodným přístupům (22 procenta) a že půjde o opatření likvidující živnostníky (15 procent). Dále se lidé obávají finančních nákladů na zavedení elektronické evidence tržeb (10 procent) a zneužití informací piráty a hackery (devět procent).

„Nepodceňujeme ani tuto stránku,“ uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Připomněla mimo jiné zkušenost z Chorvatska, kde žádné hromadné krachy podnikatelů nenastaly a jejich počet neklesal. Většímu povědomí o elektronické evidenci tržeb má napomoci informační kampaň, na níž v pátek finanční správa vypíše zakázku, konkrétně na její strategii a kreativní řešení.

Vyšší výběr daní?

Státní rozpočet podle propočtů ministerstva financí může podle dřívějších údajů zavedením celkem získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchodu zhruba 12,5 miliardy korun. Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH ve stravovacích službách z 21 na 15 procent a zavádějí jednorázovou slevu až 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

ODS a TOP09: Budeme obstruovat

Proti opatření se staví opoziční strany TOP 09, ODS a Úsvit. Kritizovaly ji také Asociace podnikatelů a manažerů, Asociace soukromého zemědělství ČR nebo Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

„Potenciální přínosy pro stát jsou postaveny na vodě, z národohospodářského hlediska jsou marginální, ve srovnání s negativním dopadem registračních pokladen na malé a střední podnikání,“ poznamenal ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

„ODS udělá všechno, aby lidi před registračními pokladnami ochránila,“ řekl Fiala. Při projednávání ve Sněmovně, a to především při druhém a třetím čtení, které jsou naplánovány na podzim, chce opakovaně a dlouhodobě vystupovat a vysvětlovat dopady zavedení registračních pokladen. Mluvit třeba chtějí o zkušenostech všech svých známých s registračními pokladnami v Chorvatsku. „Chceme využít všech možností, které nám jednací řád umožňuje,“ podotkl Fiala. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury bude vládní koalice na podzim potřebovat projednávat i další zákony, například státní rozpočet. Na zákon o registračních pokladnách tak podle něj nebude příliš času. Občanští demokraté tak očekávají, že se jednání protáhne i na několik měsíců.

Newsletter