Průzkum: Evropské banky se rekordně zbavují špatných úvěrů

Evropské banky by měly letos odprodat portfolia problémových úvěrů v objemu 150 miliard eur. To je o tři pětiny více, než v roce 2014. Nejvíce transakcí by mělo letos proběhnout ve Velké Británii.

Průzkum PwC ukazuje, že evropské banky disponují rekordním množstvím nežádoucích úvěrů a jen do poloviny roku odprodaly portfolia o celkové nominální hodnotě okolo 55 miliard eur. To byl meziroční růst o pětinu. “Vyšší objemy i ceny jsou důsledkem rostoucí poptávky ze strany investorů a příznivým vývojem na dluhových trzích,” tvrdí závěry průzkumu.

„Objem transakcí je nejvyšší v historii a nic nenasvědčuje tomu, že by měl v nejbližších 12 či 18 měsících klenout. Naše analýza ukazuje, že banky nadále drží okolo dvou bilionů nežádoucích úvěrů, což znamená, že nabídka úvěrových portfolií na trhu se v nejbližší době určitě nevyčerpá,“ uvedl Richard Thompson za globální portfoliové poradenství PwC.

V Evropě právě probíhají transakce v celkové výši 84 miliard eur. Spolu s očekávanými transakcemi, které by se měly uskutečnit po letních prázdninách, by jejich celková výše na konci roku měla dosáhnout 150 miliard eur. Pro srovnání hodnota transakcí za celý rok 2014 činila 91 miliard eur.

Díky několika velkým obchodům by se na špičku evropského transakčního žebříčku dostat Velká Británie, kde transakce přesáhly 60 miliard eur. Transakce s rizikovými úvěry v Německu, Španělsku a Itálii by se měly pohybovat v objemu 20 – 25 miliard eur v každé zemi.

Průzkum PwC zároveň ukazuje, že za posledních 5 let banky v Evropě disponovaly úvěrovými portfolii s celkovou nominální hodnotou okolo 250 miliard eur. Nejčastěji obchodovaným aktivem budou i nadále dluhová portfolia zajištěná nemovitostí. Okolo 80 % transakcí, které se zatím letos uskutečnily, byly hypotéky nebo půjčky zajištěné komerční nemovitostí. V roce 2014 činil tento podíl 70 %.

Newsletter