Průzkum: Fed znovu zvedne sazby až za šest měsíců

Americká centrální banka (Fed) bude čekat ještě šest měsíců, než znovu zvedne úrokové sazby. Vyplývá to z průzkumu, který provedl Financial Times u předních ekonomů z Wall Street na sklonku minulého týdne. Očekává se, že politici budou ve zpřísňování politiky opatrní, a to minimálně do té doby, než uvidí přislíbený ekonomický balíček nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Podle průzkumu FT se v roce 2017 zvednou sazby Fedu jen dvakrát, přičemž první pohyb by měl nastat až v červnu. Navzdory tomu, že od finanční krize změnil Fed sazby pouze dvakrát, v současné době hrozí tím, že v příštím roce je zvedne hned třikrát.

„V příštím roce dojde ke zrychlení globálního růstu, avšak zůstane pod svým dlouhodobým trendem,“ odhaduje Gregory Daco, ekonom z Oxford Economics; „pro globální vývoj bude rozhodující politika Donalda Trumpa a očekávání od ní.“ Investoři a obchodníci přitom čekají, že Trump bude spolu s Republikány ovládaným Kongresem schopný prosadit snížení daní a fiskální stimuly, což by mělo americkou ekonomiku nakopnout.

Ekonomové z průzkumu FT však čekají spíše něco jiného; podle nich bude příspěvek Trumpa k růstu ekonomiky USA v příštím i v přespříštím roce poměrně skromný. Podle odhadů poroste ekonomika USA v roce 2017 o 2, 2 procent, přičemž pouhé 0,2 procentního bodu bude mít na svědomí Trumpův stimulační balíček. V roce 2018 pak přispěje politika Trumpa k růstu HDP o 0,4 procentního bodu, zatímco celkově americká ekonomika poroste o 2,3 procent.

V posledních letech si finanční trhy zvykly brát prohlášení Fedu s rezervou. Ostatně není se čemu divit; například pro tento rok americká centrální banka ohlašovala, že zvedne úrokové sazby hned čtyřikrát, avšak ve skutečnosti je zvedla pouze jednou. Nicméně po prosincovém zasedání Fedu to vypadá, že finanční trhy již projekce Fedu začínají brát vážněji. Ukazuje na to prudký pohyb výnosů; například výnos dvouletých dluhopisů se minulý týden zvýšil na 1,3 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2009. Podepsal se na tom také vývoj tříměsíční sazby Libor, která se poprvé od roku 2009 přiblížila úrovni 1 procenta.

Pohled ekonomů na vývoj úrokových sazeb Fedu v roce 2018 je pestřejší. Tři čtvrtiny dotázaných odhadují, že vzrostou o čtvrt procentního bodu dvakrát až čtyřikrát. Mediánovým odhadem je, že v roce 2018 budou úrokové sazby americké centrální banky nastaveny v rozmezí 1,75 až 2 procent.

Předčasný důchod pro Yellenovou? Zapomeň, Trumpe

Newsletter