Průzkum věští růst sazeb Fedu. Realita Wall Street říká opak

Americké akciové indexy den před rozhdnutím Fedu o sazbách zpevnily. S&P 500 a DJIA překonaly laťku +0,8 %, technologický Nasdaq připsal 0,6 %. Vzkaz je čitelný jednoznačně: obchodníci na žádný růst sazeb Fedu nesázejí. Drobnou kaňkou je, že respondenti v průzkumu CNBC vůbec poprvé ano.

Širší index amerických akcií prostoupil rezistencí a zakončil u dvou tisíc bodů. Dow Jones se zase překlopil na správnou stranu od 50denního klouzavého průměru. Oba indexy tak utekly ze smrtelného kříže, kdy kratší 50denní klouzavý průměr propadne pod delší 200denní.

S trhem si pohrává také růst cen ropy, páteční expirace opcí a pokrývání short pozic těsně před rozhodnutím Fedu

Fed může zítra rozhodnout, že poprvé o více než devíti letech zvedne sazby. Wall Street něco takového soudě dle obchodování nečeká, dle slov respondentů v průzkumu CNBC ale ano. Z 51 oslovených ekonomů, stratégů a analytiků 49 % sází na zářijové zvýšení sazeb, 43 % na pozdější, 8 % není rozhodnuto. Pro růst sazeb v aktuálním měsíci je to první výsledek tohoto průzkumu.

Fed podle průzkumu začne snižovat svou bilanci v srpnu roku 2016 a cyklus růstu sazeb ukončí v prvním čtvrtletí roku 2018. Výrazným přehodnocením směrem dolů prošly odhady pro index S&P 500 na konci roku 2015: na 2032 z 2135 bodů – i na konci roku 2016: 2159 proti v předchozím průzkumu odhadovaných 2254 bodu. 

Newsletter