První islámský FinTech v Británii

Na islámské bankovnictví navazuje islámský FinTech. Londýnský startup získal jako vůbec první subjekt v Británii, který je kompatibilní s islámským právem šaría, potřebné regulatorní „ano“ k dalšímu fungování.

Yielders, crowdfundingová platforma zaměřená na investice do nemovitostí ve Velké Británii, dostala začátkem dubna „zelenou“ od Financial Conduct Authority (FCA).

Tento tah je pokládán jednak za pokus britské vlády zvýšit reputaci londýnských FinTech podniků v současné době nejistoty spojené s blížícím se brexitem. Vláda se navíc tímto krokem snaží učinit ze Spojeného království hlavní centrum pro islámské finance mimo Blízký východ. Britské snahy nalákat FinTeh společnosti a banky z islámského finančního trhu byly rovněž podpořeny i samotnou Bank of England, která nedávno schválila rozvoj likvidních nástrojů pro banky kompatibilní s právem šaría.

Islámské bankovnictví: Náboženství jako regulace

Irfan Khan, zakladatel a ředitel Yielders, pro agenturu Reuters uvedl, že po dva roky trvajících diskuzích s FCA a ministerstvem pro mezinárodní obchod zaregistroval určitou snahu o prosazení islámských FinTech společností. Stejně tak prý eviduje i podporu s jejich dalším rozvojem.

Vedení Yielders se také radilo s britskou islámskou finanční radou, aby tak mohlo dokázat, že jejich platforma a služby jsou plně v souladu s právem šaría. Tyto podmínky zahrnují zákaz účtování úroků nebo čehokoli, co by mohlo být považováno za hazard. I proto nejsou mnohé islámské finanční firmy schopné konkurence především na západních trzích.

Pravdou je, že s nově příchozí vlnou FinTech společností zaměřených na právo šaría, by se celá situace mohla v brzké době alespoň částečně změnit.

Newsletter