První ulevující oddych vedení Deutsche Bank?

Blýská se Deutsche Bank na lepší časy? Vývoj ceny jejích akcií to celkem potvrzuje. Může za to především spekulace (!!!)  o možném snížení pokuty od amerického ministerstva spravedlnosti, ke které se aktuálně přidala další, a to ze strany německého finančního regulátora Bafin. Podle nejmenovaných zdrojů přímo z této organizace nebyly nalezeny žádné důkazy o tom, že by německá banka pomáhala svým napojením na Rusko k jakémukoliv praní špinavých peněz, tudíž na ni nebude uvalena žádná pokuta.

Agentura Reuters uvedla, že ruští, evropští a američtí regulátoři vyšetřovali Deutsche Bank z tzv. „zrcadlových obchodů“, které v roce 2014 klientům umožňovaly přesun peněz z jedné země do druhé, aniž by o tom byly dohledové orgány jakkoliv obeznámeny. Vyšetřování těchto podezřelých obchodů se rozjelo kvůli obvinění z toho, že banka jejich prostřednictvím porušila západní sankce, které byly na Rusko uvaleny v souvislosti s invazí na Ukrajinu.

Podle nejmenovaných zdrojů však skutková podstata tohoto obvinění nebyla splněna, tudíž jediným „trestem“ ze strany Bafinu bude napomenutí banky k tomu, aby zlepšila svůj vlastní risk management. Jak se k celé kauze vyjádří ostatní regulátoři, zatím není známo.

Pokud je tedy tato informace pravdivá, Deutsche Bank si může alespoň na chvíli oddychnout a odškrtnout si jeden z mnoha sporů a právních kauz, které v současnosti vede. Konečné řešení toho hlavního – pokuta 14 miliard dolarů za pochybný prodej hypotékou krytých cenných papírů v roce 2008 – ji teprve čeká. Aktuálně se však široce spekuluje, že uvalená částka bude osekána na mnohem schůdnější, a to zhruba na 4 až 5 miliard dolarů.

Newsletter