Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

První ulevující oddych vedení Deutsche Bank?

Blýská se Deutsche Bank na lepší časy? Vývoj ceny jejích akcií to celkem potvrzuje. Může za to především spekulace (!!!)  o možném snížení pokuty od amerického ministerstva spravedlnosti, ke které se aktuálně přidala další, a to ze strany německého finančního regulátora Bafin. Podle nejmenovaných zdrojů přímo z této organizace nebyly nalezeny žádné důkazy o tom, že by německá banka pomáhala svým napojením na Rusko k jakémukoliv praní špinavých peněz, tudíž na ni nebude uvalena žádná pokuta.

Agentura Reuters uvedla, že ruští, evropští a američtí regulátoři vyšetřovali Deutsche Bank z tzv. „zrcadlových obchodů“, které v roce 2014 klientům umožňovaly přesun peněz z jedné země do druhé, aniž by o tom byly dohledové orgány jakkoliv obeznámeny. Vyšetřování těchto podezřelých obchodů se rozjelo kvůli obvinění z toho, že banka jejich prostřednictvím porušila západní sankce, které byly na Rusko uvaleny v souvislosti s invazí na Ukrajinu.

Podle nejmenovaných zdrojů však skutková podstata tohoto obvinění nebyla splněna, tudíž jediným „trestem“ ze strany Bafinu bude napomenutí banky k tomu, aby zlepšila svůj vlastní risk management. Jak se k celé kauze vyjádří ostatní regulátoři, zatím není známo.

Pokud je tedy tato informace pravdivá, Deutsche Bank si může alespoň na chvíli oddychnout a odškrtnout si jeden z mnoha sporů a právních kauz, které v současnosti vede. Konečné řešení toho hlavního – pokuta 14 miliard dolarů za pochybný prodej hypotékou krytých cenných papírů v roce 2008 – ji teprve čeká. Aktuálně se však široce spekuluje, že uvalená částka bude osekána na mnohem schůdnější, a to zhruba na 4 až 5 miliard dolarů.

Newsletter