Putin: S homosexuálem ve sprše? Neprovokoval bych ho

V následujících dnech se obdivovatelé i zarytí odpůrci ruského prezidenta Vladimira Putina mohou těšit na detaily z jeho života. Světoznámý režisér Oliver Stone o něm totiž natočil čtyřdílný dokument, jehož první část bude zveřejněna příští týden. Agentura Bloomberg ale už prozradila něco z obsahu. Co nového jsme se o Putinovi a Rusku dozvěděli?

Režisér filmů JFK a Wall Street, Oliver Stone, měl možnost se od července 2015 do února letošního roku setkávat s Vladimirem Putinem s cílem poskytnout divákům ve svém dokumentu sondu do života jednoho z nejmocnějších a nejtajemnějších mužů planety. Nový dokument tak nabídne exkluzivní pohled „pod pokličku“ bývalého agenta KGB, který vládne Rusku už více než 17 let.

Putin v dokumentu „The Putin Interviews“ svým vyjadřováním příliš nezaostává za americkým „kolegou“ Donaldem Trumpem. Při procházce Kremlem vysvětluje režisérovi jeden ze základů jeho úspěchu. „Nejsem žena, takže nemám špatné dny. Nechci tím nikoho urazit, tak to prostě v životě chodí. Jsou tu určité přirozené zákonitosti,“ obhajuje svoji kontroverzní tezi ruský prezident.

Ve snímku figuruje i denní rutina významného státníka. Ten nedá dopustit především na svou fyzickou kondici. Každý den posiluje a plave. Jako správný Rus pak čím dál častěji hraje hokej. Jedním z ústředních témat rozhovorů v dokumentu byl i kontroverzní případ Edwarda Snowdena.

„Náš první kontakt s panem Snowdenem byl v Číně. Rusko nabídlo tomuto člověku azyl, protože nám bylo řečeno, že je to osoba, která bojuje proti porušování lidských práv,“ uvedl Putin.

Putin potřebuje peníze, chce vysát velké firmy. Kdo na tom vydělá?

Oliver Stone se ve svých otázkách samozřejmě nemohl vyhnout ani tématu Spojených států a různých konspiračních teorií. Jednou z jeho otázek bylo, zda „se Wall Street aktivně pokouší zničit ruskou ekonomiku v zájmu Spojených států amerických“. „Ne, jediný kdo v nás vidí soupeře, jsou američtí politici,“ odpověděl Putin.

Posledním zajímavým tématem, který Bloomberg odkryl, byla otázka diskriminace homosexuálů v Rusku ve spojitosti s návrhem zákona z roku 2013 o zákazu propagandy gayů. „Nemáme tu žádné restrikce nebo něco podobného. Na rozdíl od některých států islámu, kde homosexuální jedinci čelí trestu smrti,“ objasnil Putin.

Oliver Stone se ho vzápětí s nadsázkou zeptal. „Sprchoval byste se v ponorce vedle gaye?“ Putin s úsměvem odpověděl. „Preferoval bych s ním do té sprchy nejít, proč ho provokovat? Na druhou stranu, jsem přece mistr v judu ve skvělé fyzické kondici.“

Investice v Rusku? Vzácný úkaz. Po nápravě volá i Putin

Newsletter