Putin vyhlásil sankce proti Turecku. Erdogan lituje…

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil sankce proti Turecku jako odvetu za sestřelení ruského bombardéru tureckou armádou. Podle agentury TASS bude omezen dovoz tureckého zboží, v Rusku nebudou zaměstnáváni turečtí občané a turecké firmy nebudou dostávat ruské zakázky, dopravní spojení bude omezeno. Od ledna bude pozastaven bezvízový styk. 

Podle Putinova dekretu bude zakázán dovoz určitého zboží z Turecka, jehož seznam má vypracovat ruská vláda. Turecké firmy působící v Rusku nebudou mít přístup k ruským zakázkám nebo nebudou moci podnikat v určitých oborech. Od ledna příštího roku ztrácejí turečtí občané možnost získat v Rusku práci. Od 1. ledna bude pozastaven bezvízový styk.

 
 
Putin rovněž rozhodl, že ruské letecké společnosti nebudou smět nabízet zájezdy do Turecka. Charterový letecký provoz se zastaví. Turecko bylo dosud spolu s Egyptem nejoblíbenější turistickou destinací Rusů.

Postižena bude i doprava, vláda má na pokyn prezidenta posílit kontrolu tureckých autodopravců na ruských silnicích. Důvodem je podle dekretu „zajištění bezpečnosti“. Tu má vláda za úkol ve zvýšené míře zajistit i v Černém a Azovském moři.

Chodorkovskij: Rusko a Západ se chtějí opět sblížit

Ruský prezident sérií odvetných opatření reaguje na sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckou armádou na syrsko-turecké hranici, k němuž došlo minulé úterý. Ruská armáda už poslala do Sýrie baterii moderních protiletadlových raket S-400 a přesunula k syrským břehům raketový křižník Moskva.

Odvetná opatření, jak o nich informovala agentura TASS, mají dočasnou platnost. Kdy budou odvolána, se v dekretu nepraví. Důvodem sankcí je podle oficiální zprávy „ochrana občanů Ruské federace od zločinného či jiného protiprávního jednání“.

Jak může Rusko „srazit“ tureckou ekonomiku?

Sýrie obvinila Turky z dodávek zbraní povstalcům

Syrská armáda dnes obvinila Turecko ze zvyšování dodávek zbraní, munice a vojenského vybavení „teroristům“ v Sýrii, jak Damašek označuje všechny povstalce proti vládě prezidenta Bašára Asada. Ankara dodávky maskuje jako humanitární pomoc, dodalo velení armády podle agentury Reuters. 

Armáda rovněž uvedla, že Turecko v pátek v noci vypálilo směrem k pozicím syrských vládních vojsk větší počet minometných granátů.

Syrské armádě pomáhá od konce září Rusko, jehož letadla intenzivně bombardují stovky cílů protivládních povstalců a hnutí Islámský stát. Syrské armádě to umožnilo postoupit a získat zpět některá území.

V úterý ale Turecko sestřelilo na hranici se Sýrií ruský vojenský letoun Su-24, což zvýšilo napětí mezi oběma zeměmi. Ankara přitom dala najevo, že hodlá pomáhat svým „bratrům“ Turkmenům, kteří bojují proti Asadovi na severu Sýrie.

Erdogan lituje

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal dnes najevo lítost nad úterním sestřelením ruského bitevníku, které vyhrotilo vzájemné vztahy obou zemí. Informovala o tom agentura AP. Podle Erdogana by bylo lepší, kdyby k incidentu vůbec nedošlo. „Přejeme si, aby se to bývalo nestalo, ale stalo se to. Doufám, že se něco podobného nebude opakovat,“ pronesl Erdogan v projevu ke svým stoupencům, během kterého předtím kritizoval ruské vojenské aktivity v Sýrii. Ankara i Moskva by nyní podle něj měly k celé záležitosti přistupovat pozitivněji.

Turecká armáda sestřelila ruský bitevník Su-24 na hranici se Sýrií, neboť podle Ankary narušil turecký vzdušný prostor. Moskva však obviňuje Turky, že letadlo zničili nad syrským územím. Obě země od té doby podnikly řadu opatření.

Zatímco Rusko už v průběhu týdne omezilo cesty svých občanů to Turecka či zkomplikovalo cestu tureckým kamionům, Ankara dnes doporučila svým občanům, aby necestovali do Ruska.

Erdogan dnes prohlásil, že by se rád sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na okraj klimatického summitu, který začíná v pondělí v Paříži.

Newsletter