Rafty na Nilu i cestování s Křováky. Dovolená na míru je návyková

Nenabízíme předpřipravené dovolené. Chceme slyšet přání, požadavky a očekávání klientů, jen tak můžeme navrhnout dovolenou na míru. Umíme připravit cestu za polární kruh, potápění s bílými žraloky i bez klece, výpravu za horskými gorilami nebo návštěvu do útrob nejposvátnějšího šintoistického chrámu v Japonsku. Stačí si jen přát, říká v rozhovoru pro server Roklen24 ředitelka Inspiration Travel Klára Valentová.

Dovolenou na míru děláte od roku 2006, jak vznikl nápad založit Inspiration Travel?

Cestování je pro mě vším – vášní, životním stylem, prací i zábavou. První velkou cestu jsem podnikla již na střední škole, kdy jsem se vypravila na roční studijní pobyt do USA. Následovaly další několikaměsíční návštěvy Ameriky a studium zaměřené na cestovní ruch završené vysokou školou v Londýně. Všechna navštívená místa mě velmi inspirovala, otevřely se mi oči i nové obzory, že cestování lze dělat úplně jinak. Tak vznikla idea založit cestovní kancelář, která nabízí odlišné služby a připraví dovolenou na míru.

Co všechno jste pro Vaše klienty schopni na míru zařídit?

Především nezapomenutelnou dovolenou, ze které přijedou klienti spokojení, odpočatí, plní energie a se spoustou skvělých zážitků. Velmi dobře známe destinace, do kterých klienti jezdí, jsme schopni doporučit jim aktivity a zážitky, o kterých ani neví, že jsou na místě možné.

Omán

Umíme připravit například cestu za polární kruh, několikadenní cesty s původními etniky – Křováky v Africe, Berbery v Ománu, pro odvážlivce potápění s bílými žraloky i bez klece, rafty na Nilu, výpravu za horskými gorilami nebo návštěvu do útrob nejposvátnějšího šintoistického chrámu v Japonsku. Osobně se známe s nejlepšími průvodci v Africe, máme dobré kontakty v nejlepších restauracích na světě, kde není téměř možné sehnat rezervaci. Stačí si jen přát.

Kdo je Vaším typickým klientem?

Našimi klienty jsou především ti, kteří chtějí zažít víc než jen dovolenou z katalogu. Klienti očekávají skvěle připravenou dovolenou podle svých představ, ale nemají čas si ji sami naplánovat. Svěří se raději do péče odborníků, než by strávili hodiny na internetu hledáním letenek, ubytování, aktivit, pročítáním recenzí a zjišťováním nejlepších tipů. Většina je navíc stálá klientela, která se na nás obrací se všemi svými cestami v průběhu celého roku. Známe již jejich vkus, požadavky, preferovaný styl cestování i věk dětí. Dovolená podle vlastních představ je navíc silně návyková záležitost a nemusí být nutně dražší než katalogový zájezd.

Rafting na Nilu, Uganda

Jak vypadá typická dobrodružná dovolená na míru pod vaší taktovkou. Dá se vůbec termín „typická“ použít?

Typickou dovolenou asi opravdu neznáme, protože téměř žádnou nepřipravujeme dvakrát. Nenabízíme předpřipravené dovolené. Chceme slyšet přání, požadavky a očekávání klientů, jen tak můžeme navrhnout dovolenou na míru, na kterou klienti nikdy nezapomenou. Naším posláním je pracovat s každým klientem individuálně a připravit cestu co nejvíce podle jeho představ. Cestování má přinášet trvalé vzpomínky a zážitky, které vás budou provázet po celý život. 

Okavango Delta, Botswana

Můžete uvést některé zajímavé požadavky Vašich klientů?

Klienti jsou už zvyklí na způsob naší práce a většinou než s konkrétními požadavky se na nás obracejí s určitou představou o dovolené, někdy ani neupřesňují konkrétní destinaci. Náš tým se pak pustí do mravenčí práce příprav a pomůže sestavit ten nejlepší itinerář od výběru destinace, typu ubytování i nabídky zážitků tak. Pokud bych ale měla uvést konkrétní případ, jednalo by se například o organizaci rybářské výpravy pro našeho klienta (zkušeného rybáře) na jeden z odlehlých atolů seychelských ostrovů.  Na atol se jezdí muškařit jen cca 6 týdnů v roce a povoleno je zde pouze 6 rybářů v jednu chvíli.

Seychely

Je možné s Vámi podniknou cestu například do Severní Koreje nebo na Antarktidu?

Ano, i takové cesty umíme připravit.
 

Čeští občané v roce 2017 jako obvykle zamířili na delší zahraniční cestu (s výjimkou roku 2015, kdy nejnavštěvovanější zemí bylo Slovensko) do Chorvatska (850 000 turistů). Na druhém místě se v roce 2017 umístila Itálie (636 000 turistů) následovaná Slovenskem (615 000 turistů). Tyto tři země jsou pravidelně nejoblíbenějšími destinacemi od roku 2011.
Na čtvrtém a pátém místě se opakovaně umisťuje Rakousko a Řecko. Ve srovnání s rokem 2016  prožili Češi dovolenou v zahraničí ve větší míře, počet cest se navýšil o 15 procent, největší nárůst zájmu byl zaznamenán o dovolenou v Bulharsko a Egyptě, naopak zájem o dovolenou ve Francii meziročně pokles, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

 

Kam nejčastěji Vaši klienti jezdí? Chorvatsko u Vás nejspíš číslo jedna nebude …

Ano, to máte pravdu. Každý rok se trochu mění destinace, kam klienti směřují na dovolenou, dalším faktorem je také sezónnost. V letních měsících patří mezi stálice Sardinie, řecké ostrovy, poslední dobou se přidává také safari v Africe. Na podzim se jezdí na prodloužené víkendy po Evropě, nebo delší cesty do Severní Ameriky, Japonska. V zimním období je stále velmi oblíbený Indický oceán a především Maledivy.

Vnímáte v posledním desetiletí u klientů výraznou změnu cestovatelských preferencí? 

Cestování a zážitky jsou nyní velmi trendy. Klienti se vydávají na delší a dobrodružnější cesty i několikrát během roku. Dříve byla cílem samotná destinace, dnes chtějí klienti více poznávat, ochutnávat, užívat si a jsou ochotni si za kvalitní zážitky připlatit. I my jsme toho za poslední čtyři měsíce stihli hodně: potápět se se žraloky, šnorchlovat s mantami, vypravit se za horskými gorilami v Ugandě, proletět se vrtulníkem nad Kapským Městem, raftovat na Nilu, ochutnat pouliční kuchyni v Singapuru i prvotřídní vína na vinicích pod Stolovou horou anebo testovat trendy kavárny a bary ve Venice v Los Angeles.

Jaká je Vaše oblíbená destinace? A další místa, která máte díky svému podnikání ráda?

K mým srdcovým destinacím patří rozhodně Botswana, Maledivy a Havaj. Také doufám, že se brzy vrátím do Japonska. Z měst miluji New York, v Evropě předčila má očekávání Kodaň, pravidelně jezdím do Marakéše, který mě nikdy neomrzí.

Botswana

Co říkáte na turistické cesty do vesmíru? Až bude možnost, nabídnete tento zážitek svým klientům? Vy sama byste do vesmíru vyrazila?

Na Zemi je stále co objevovat. Já sama mám ještě dlouhý seznam míst, kam bych se chtěla podívat a vesmír mezi ně zatím nepatří. Umíme zajistit dovolenou po celém světě, dané destinace musíme ale předtím poznat, objevit, abychom uměli klientům poradit a zajistit jedinečnou dovolenou. Vesmír by tedy do naší nabídky zatím asi úplně nezapadl.

Poušť Kalahari, JAR 

Klára Valentová založila společnost Inspiration Travel v roce 2006. Studium cestovního ruchu od střední školy zakončila v Londýně bakalářským titulem BA (Hons). Hlavní náplní Inspiration Travel je připravování a realizace privátních cest na míru do celého světa. Mezi její koníčky patří cestování, design, gastronomie, jóga, jízda na horském kole a lyžování.

Newsletter