Raketový růst akcií o 36 %. Twitter překvapil na všech frontách

(Doplněno 22:44) Akcie Twitteru po závěru Wall Street, tedy v prodlouženém obchodování, bleskově rostou až o 36 procent. Společnost totiž zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí roku, podle nichž se dokázala „překlopit“ do zisku. V přepočtu na akcii a po očištění o jednorázové vlivy vydělala dva dolarové centy (0,02 USD) a to na tržbách v celkové výši 312,2 milionu dolarů. Oba hlavní údaje tak hravě převýšily odhady analytiků.

Očekávání trhu (průzkum FactSet) bylo nastaveno na oznámení kvartální ztráty jednoho centu amerického dolaru na akcii. Ve srovnatelném období firma vykázala ztrátu 12 centů na akcii. Meziročně více než dvojnásobné měly být dle analytiků tržby na úrovni 283,3 milionu dolarů (z 139,3 mil. USD před rokem).

Bez očištění reportovala společnost kvartální ztrátu ve výši 144,6 milionu dolarů oproti ztrátě 42,2 mil. USD před rokem. Dobré zprávy pokračují zlepšením výhledu celoročních tržeb, nyní očekává výsledek v rozmezí 1,31 až 1,33 miliardy dolarů, oproti předchozímu odhadu 1,27 mld. USD.

Lepší výhled i rychlejší nárůst uživatelů

Analytici nevkládali velké naděje co do sledovaného údaje o nárůstu počtu uživatelů, jehož nízké tempo dosud stálo za rychlým poklesem akcií na trhu. Pro druhé čtvrtletí byl podle serveru MarketWatch očekáván přírůstek 12 milionů aktivních měsíčních uživatelů sociální sítě na celkových 267 milionů lidí. I zde však došlo k pozitivnímu překvapení, když Twitter oznámil 271 milionů aktivních uživatelů. Pro srovnání – největší sociální síť světa Facebook používá již 1,3 miliardy lidí, v tomto ohledu je tedy stále co dohánět.

„Naše silné finanční i provozní výsledky za druhé čtvrtletí demonstrují pokračující růst trhu,“ komentoval čísla výkonný ředitel firmy Dick Costolo. „Nadále se soustředíme na posílení uživatelské základny a věříme, že vývojem nových produktů dokážeme zaujmout širší publikum,“ dodal.

Zvrátí výsledky letošní propad titulu?

Akcie Twitteru od svého působivého vstupu na americkou burzu NYSE v listopadu loňského roku svůj lesk vcelku dramaticky ztrácejí. Ze svého prosincového vrcholu nad 70 dolary ustoupily o téměř polovinu a od začátku letošního roku jsou o více než 39 procent slabší, což podle společnosti FactSet znamená pokles tržní hodnoty společnosti zhruba o 14 miliard dolarů.

V rámci dnešního řádného obchodování akcie Twitteru před zveřejněním výsledků posílily o 1,7 procenta na 38,59 dolaru, stále se tak obchodují nad emisní cenou při vstupu na veřejný trh, která činila 26 dolarů. Na historickém dně (31,73 dolaru za akcii) se titul obchodoval 6. května, kdy za jediný den propadl o 18 procent. Šlo o dopad ukončení jednoho z regulovaných období (tzv. lock-up perioda), po jehož skončení mohou akcionáři prodávat své podíly volně na trhu.

Twitter (až -18 %) na historickém dně, k prodeji uvolněno 500 milionů akcií

Facebook vyráží dech, zisk i tržby meziročně více než dvojnásobné

Newsletter