Rakušané: Erste a spol. si za problémy mohou samy. Neutíkat, žehlit

Rakouské banky by měly v zemích střední a východní Evropy zůstat, musí ale dávat pozor na rizika a posilovat své kapitálové vybavení. Bankám Erste Group, Raiffeisen a dalším to dnes doporučila rakouská centrální banka v pololetní zprávě o stavu bankovního sektoru země. Zpráva vyšla krátce poté, co Erste minulý týden předpověděla, že kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku letos utrpí rekordní ztrátu.

Erste letos čeká rekordní ztrátu kvůli Maďarsku a Rumunsku

Guvernér centrální banky Ewald Nowotny uvedl, že většina potíží, které má Erste, se týká konkrétně této banky. Zvláště těžce na vlastníka České spořitelny dolehnou opatření Budapešti, která banky nutí kompenzovat klientům náklady devizových půjček.

Maďarský parlament schválil kosu na banky. Erste, Raiffeisen a spol. musejí odškodnit klienty

Guvernér ale upozornil na to, že rakouské banky obecně se v minulosti až příliš spoléhaly na své úvěrové aktivity v zahraničních měnách a poskytovaly půjčky často neudržitelnými tempy. Východoevropské půjčky rakouských bank v cizích měnách stále dosahují více než 74 miliard eur, banky se už ale s tímto problémem začínají vypořádávat, řekl Nowotny.

Viceguvernér centrální banky Andreas Ittner odmítl dohady, podle nichž by banky Erste, Raiffeisen Bank International nebo Bank Austria z italské skupiny UniCredit na tom mohly být lépe, kdyby ze střední a východní Evropy odešly. „Nemyslím si, že přišel čas na to, aby většina bank uvažovala o scénářích odchodu odjinud než z velmi malého počtu zemí. V mnoha těchto zemích se naopak očekávají vyšší tempa růstu než v (západní) Evropě,“ řekl lttner podle agentury Reuters.

Centrální banka doporučila bankám, aby si vzhledem k aktivitám v regionu posílily své bilance. Poukázala zejména na to, že ve střední a východní Evropě je teď méně zemí než dříve, které bankám vytvářejí vysoké zisky – jde podle ní hlavně o ČR, Slovensko a Rusko.

Newsletter