Ranní briefing: Dolar drží své včerejší zisky, libra roste po zveřejnění inflačních dat

Dolar ve středu drží mírné zisky poté, co guvernérka Fedu Janet Yellenová včera přišla s komentářem, že by úrokové sazby mohly vzrůst dříve, pokud se zaměstnanost bude i nadále zlepšovat. V kontrastu s tím australský dolar nedokázal udržet své zisky poté, co byly vyhlášena lepší než očekávaná data čínského růstu, a klesl spolu s měnou Nového Zélandu.

Šéfka Fedu: Výrazně uvolněná měnová politika je stále nutná, brzdou trh práce

Růst čínské ekonomiky zrychluje. Vláda nasadila investice, úvěry i daně

Čínská ekonomika rostla ve druhém kvartálu mírně rychleji, než se očekávalo, podporována vládními stimuly. Dolarový index byl naposledy na 80,444, což je 0,1procentní nárůst od včerejšího dne. Dolar vzrostl o 0,1 procenta na 101,686 jenu po dotyku týdenního maxima na 101,77. „Pod úrovní 101 jenů za jeden dolar se nacházejí čistě obchodní příkazy od (japonských) dovozců,“ řekl Kaneo Ogino, ředitel devizové výzkumné firmy Global-info v Tokiu.

Ve svém projevu k výboru Kongresu včera Yellenová obhajovala volné nastavení měnové politiky centrální bankou USA s tím, že hospodářské oživení ještě není dokončeno. „Vystoupení šédky Fedu nemění naší předpověď ohledně aktivity americké centrální banky, ale podporuje náš názor, že existuje riziko, že k prvnímu zvýšení sazeb může dojít dříve, než je náš odhad v červnu roku 2015,“ řekli analytici společnosti Barclays.

Euro kleslo o 0,1 procenta na jednoměsíční minimum 1,3557 dolarů.

Měnový pár GBPUSD klesl o 0,1 procenta na 1,7139 dolarů poté, co se přes noc vyšplhal na své několikaleté maximum 1,7192 dolarů, což bylo způsobeno až překvapivě vysokou britskou inflací a údaji z nemovitostního trhu, které přinutily investory zvýšit své sázky na to, že Bank of England zvedne úrokové sazby před koncem roku. Britská inflace za minulý měsíc vzrostla prudce na pětiměsíční maximum a ceny domů vzrostly nejrychlejším tempem za posledních několik let.  

Australský dolar vůči tomu americkému klesl o 0,4 procenta na 0,9350 dolar navzdory dobrým čínským údajům.

Newsletter