Ranní briefing: Dolar drží zisky, novozélandská měna oslabuje až o 0,4 procenta

Dolar se před zítřejším zasedáni Fedu drží vůči měnám rozvinutých ekonomik poblíž svých šestiměsíčních maxim, zatímco novozélandská měna strmě klesá poté co mlékárenský gigant Fonterra snížil svou prognózu ohledně budoucích výplat zemědělcům.

Novozélandský dolar se propadl o 0,4 procenta na 0,8512 což je nejslabší úroveň od 10. června, poté co Fonterra Ltd. snížila svojí prognózu výplat svým dodavatelům v nové sezoně o 14 procent. Novozélandský dolar je citlivý na pohyby v sektoru mléčných výrobků jež představují téměř třetinu ročních příjmů z exportu země.

Pohyby u hlavních měn byly obecně utlumené, s dolarem držícím své zisky před dvoudenním zasedání Fedu, začínajícím již zítra a klíčových údajů v tomto týdnu jako například reportu hrubého domácího produktu USA nebo pracovních míst vyjma zemědělství.

Dolarový index, jenž měří hodnotu americké měny vůči koši hlavních měn se pohybuje poblíž úrovně 81,059. V minulém týdnu se dostal až na hodnotu 81,084, nejvyšší úroveň od začátku února. Euro pokleslo o cirka 0,1 procenta na zhruba 1,3432 dolaru.

„Osud eura záleží na zasedání FOMC a reportu pracovních míst v USA na konci týdne. Do té doby očekávám pásmové obchodování v rozsahu1,3400 dolarů až 1,3470“ řekl Jeffrey Halley, FX obchodník pro Saxo Capital Markets v Singapuru.

Ve znamení medvědí nálady na trhu vůči euru data v USA koncem minulého týdne ukázala, že spekulanté zvýšili svou čistou krátkou pozici v euru na 88,823 smluv v týdnu do 22. července, což značí nejvíce medvědí sentiment proti dané měně od konce listopadu 2012. „Aby tento sentiment setrval, americká ekonomika potřebuje vykázat pozitivní čísla,“ řekl Daisuke Karakama, hlavní tržní ekonom Mizuho Bank v Tokiu. „Pokud se sázky hromadí příliš mnoho v jednom směru, je zde potenciál náhlého zvratu,“ dále sdělil Karakama.

Dolar dokazuje svojí sílu proti jenu růstem až o 0,1 procenta na zhruba 101,99 jenů.

Kromě měnověpolitického zasedání Fedu, reportu HDP a údajů ohledně amerických pracovních míst, se pozornost investorů v tomto týdnu upírá také na inflaci v eurozóně a PMI data pro Čínu a eurozónu.

Fed pravděpodobně přistoupí ke snížení svého měsíčního dluhopisového nákupního programu o dalších 10 miliard, ale hlavní pozornost se upírá na jakékoli známky  načasování zvýšení amerických sazeb.

Newsletter