Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Ranní briefing: Euro se bude brzy obchodat za 1,30 dolaru, tvrdí experti

Euro může oslabit až na $1,30, poté co výnosy německých dluhopisů klesly na rekordní minima z důvodu poklesu tamní ekonomiky dvojnásobně rychlým tempem, než byl očekávaný konsensus. Alespoň si to myslí firma IG Markets Securities.

Přiložený graf ukazuje 120denní korelaci měnového páru euro dolar společně se spreadem pětiletých amerických a německých státních dluhopisů. Korelace dosáhla během včerejšího dne hodnoty 0,82, z květnových 0,65. Hodnotou minus 1 se označují dva instrumenty pohybující se v opačných směrech, zatímco plus 1 znamená, že se pohybují synchronizovaně. Nárůst prémie amerických státních dluhopisů a pokles eura jsou dalšími ze znamení ukazujících na medvědí trend, vedený zhoršující se evropskou ekonomikou a situací na Ukrajině.

Údaje v tomto měsíci ukázaly, že hrubý domácí produkt v eurozóně v posledním čtvrtletí stagnoval, zatímco v Německu se snížil o 0,2 procenta a důvěra tamních investorů v ekonomiku klesla na nejnižší úroveň od roku 2012. Patová situace mezi Ruskem a Evropskou unií na Ukrajině se zasluhuje o zhoršení ekonomického výhledu pro státy, jež jsou vázány na společnou evropskou měnu a tlačí na Evropskou centrální banku k přijetí opatření, jež by pomohly nastartovat růst a inflaci.

„Zprávy o HDP potvrzují, že fundamentálně na tom Evropa není dost dobře na to, aby absorbovala některé vnější šoky, jako je například vzplanutí geopolitických rizik,“ řekl Junichi Ishikawa, analytik IG Markets v Tokiu. „Euro může otestovat hranici 1,30 dolaru v letošním roce, což by reflektovalo rozdíl mezi politikou Federálního rezervního systému a ECB a vyhlídky pro rozšíření spreadu mezi výnosy US-německých vládních dluhopisů.

Fed plánuje ukončit svůj dluhopisový nákupní program v tomto roce a futures trhy ukazují až 84procentní pravděpodobnost zvýšení klíčové úrokové sazby na konci roku 2015. Prezident ECB Mario Draghi v červnu představil historický stimulační balíček a řekl, že je ochoten podniknout i další kroky, pokud se změní inflační výhled centrální banky.

Euro propadlo o 2,4 procenta v tomto čtvrtletí a momentálně obchoduje na 1,33437.
 

Newsletter