Ranní briefing: Obchodníci vyhlížejí prohlášení Yellenové

Dolar mírně roste vůči svému japonskému protějšku, přesto se však většina hlavních měnových páru do značné míry ocitá v blízkosti nedávných úrovní, zatímco investoři očekávají události tohoto týdne, včetně prohlášení šéfky Federálního rezervního systému Janet Yellenové, týkající se výhledu pro americkou měnovou politiku.

Řada čínských ekonomických dat ve středu společně s očekávanými výsledky velkých globálních bank v tomto týdnu nutí investory být na pozoru, a dává jim malý podnět k otevření nových pozic. Mimo to, investoři také očekávají úterní revizi ze strany Bank of Japan, od které se všeobecně očekává, že banka bude pokračovat ve své dosavadní politice. Je možné, že BoJ příští týden zmírní svojí ekonomickou prognózu růstu pro letošní rok, což by reflektovalo nižší objem exportů a vyšší než očekávaný propad výdajů domácností. Ani jedno z toho by však nemělo vyvolat změnu měnové politiky. „Dosud nedošlo k žádné významné strukturální změně, která by vyžadovala potřebná opatření,“ řekl Bart Wakabayashi, vedoucí devizové obchodu pro State Street Global Markets v Tokiu.

Dolarový index se ocitá mírně výše na 80,217 poté, co před 14 dny zaznamenal své dvouměsíční minimum 79,740. Spekulanti zvyšují své býčí sázky na americký dolar v posledním týdnu, s celkovou hodnotou dlouhých pozic podle nejnovějších údajů z Commodity Futures Trading vydaných v pátek v hodnotě 10,34 miliard dolarů.

Euro vůči dolaru zaznamenává mírný nárůst, momentálně nacházející se na úrovni 1,36276. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi naplánoval podat úvodní prohlášení před výborem pro hospodářské a měnové záležitosti později během dneška. Dolar proti japonskému jenu vzrostl o 0,2 procenta na 101,43 a pohybuje se směrem od svého sedmitýdenního minima 101,06, jež bylo stanoveno minulý čtvrtek. EURJPY zaznamenává nárůst na úroveň 139,276, poté co se minulý týden ocitl na pětiměsíčním minimu 137,50 jenů.

Poptávka po bezpečném útočišti jenu uvadá a to zejména ze zmírnění obav o zdraví portugalské největší banky a jejího dopadu na finanční systém eurozóny.
    
Australský dolar i nadále stagnuje poté, co šéf tamní centrální banky opět řekl, že měna je příliš silná. Aussie se momentálně ocitá na úrovni 0,9395 dolarů.

Newsletter