Ranní briefing: Propad eura v očekávání poklesu důvěry v německou ekonomiku

Euro se blíží nejnižší úrovni vůči dolaru od listopadu minulého roku v očekávání poklesu důvěry investorů v německou ekonomiku. Japonský jen klesá vůči americkému dolaru druhý den po sobě, a jak by řekl autor Černé labuti, Nassim Taleb, pro takto nevýrazný pohyb není zapotřebí hledat fundamentální vysvětlení. Novozélandská měna klesá o 0,3 procenta ve srovnání se všemi 31 hlavními vrstevníky, poté co data ukázala na zpomalení tamního nemovitostního trhu. Asijské měny vzrostly, tažené novou sílou jihokorejského wonu.  

Asijské akcie vzrostly, zatímco jen klesá. MSCI Asia Pacific Index (MXAP) vzrostl o 0,4 procenta. Japonský Topix index přidal 0,4 procenta. Posílení asijských měn jde ruku v ruce s ochotou investorů riskovat. Jihokorejský won roste třetí den po sobě, a zaznamenává nárůst až 0,4 procenta na 1.026,60 za dolar.

Propad eura

Euro před zveřejněním dat o důvěře investorů v německou ekonomiku strmě klesá a momentálně se ocitá na 1,33621 za dolar. „Existují obavy, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou bude mít negativní dopad na evropské ekonomiky,“ říká Etsuko Yamashita, hlavní ekonom společnosti Sumitomo Mitsui Banking Corporation v New Yorku. „V případě, že budeme svědky špatných údajů HDP, bude euro náchylné k prodejnímu tlaku.“

Dolar roste v porovnání 10 hlavních měn, v očekávání růstu amerických maloobchodních tržeb o 0,2 %. Bloomberg Dollar Spot Index, který sleduje americkou měnu vůči 10 rozvinutým vrstevníkům, stoupá o 0,1 procenta na 1.022,03, blízko své nejvyšší úrovně 1.024,67 z 11. února.

Česká koruna i nadále konsoliduje po nárůstu z minulého týdne, proti euru se nachází na 27,8295 a vůči americkému dolaru se obchoduje za 20,8165.

Newsletter