Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se drží v zisku pod 1,0600 za euro. Měny regionu zahájily středu zpevněním. Postupně ale část zisků odevzdávají. Koruna zpět nad 24,40 za euro.

Ranní briefing: Sílící dolar, slabá koruna

Dolar roste na nejsilnější úroveň za téměř devět měsíců vůči euru na znamení, že americká ekonomika posiluje a napětí na Ukrajině zvyšuje přitažlivost amerických aktiv.

Kurz měnového páru EURUSD propadl nejníže od února tohoto roku, poté co Richard Disher, prezident Federální rezervní banky v Dallasu, prohlásil, že jeho kolegové a politici stále více zastávají „jestřábí“ postoj. Novozélandský dolar klesl na dvouměsíční minimum poté, co růst počtu pracovních míst zpomalil více, než ekonomové předpovídali, a ceny mléčných výrobků klesly.

„Silná data z USA pomohla americkém dolaru,“ řekl Imre Speizer, tržní stratég z Westpac Banking Corp.

Dolar poskočil o 0,1 procenta vůči euru na 1,33388 dolarů za euro poté, co se cena dostala na úroveň 1,33478, nejníže od 11. listopadu. Americká měna mírně klesá vůči jenu na 102,512. Euro kleslo o 0,1 procenta na 137,06 jenů. Česká koruna i nadále klesá vůči dolaru, a pokračuje tak ve svém propadu, jenž uvrhl hodnotu koruny vůči dolaru na dvouletá minima. Momentální kurz je 20,7695 korun za dolar. Vůči euru včera koruna klesla na pětiletá minima, a momentálně zaznamenává mírný nárůst hodnoty na úroveň 27,7565 za euro.

Bloomberg Dollar Spot Index, který sleduje americkou měnu proti 10 hlavním protějškům, se zvýšil o 0,1 procenta na 1.023,59 po včerejším nárůstu na 1.024,01, což byla nejvyšší úroveň od 13. února.

Putinova odpověď

Nejen Fisherova slova, ale také Putinovo nařízení vládě přípravy odpovědi na americké a evropské sankce podpořily sílu dolaru. Mimo to, Rusko shromažďuje síly v oblasti hranice svého souseda, z které byly staženy v květnu.

Rusové prý připraveni zaútočit na Ukrajinu. Americké akcie propadly

Dolar v minulém měsíci posílil o 1,8 procenta, což bylo nejvíce ze všech rozvinutých národních měn sledovaných korelačně váženými indexy agentury Bloomberg. Jen rostl o 1,2 procenta a euro kleslo o 0,2 procenta. Euro klesá již třetí po sobě jdoucí den poté, co německé tovární objednávky poklesly v minulém měsíci o 3,2 procenta.

Novozélandský dolar klesá druhý den v řadě, poté co novozélandské údaje o zaměstnanosti vykázaly zvýšení o pouhé 0,4 procenta, což je méně, než ukazovaly předpoklady analytiků.

Většina asijských měn padala vůči dolaru, což bylo způsobeno investory přesouvajícími svůj kapitál do amerických aktiv. Jihokorejský won klesl o 0,5 procenta na 1.033,70. Indonéské rupie oslabilo o 0,6 procent na 11,766 a malajsijský ringgit klesl o 0,5 procent na 3,2025.  

Newsletter