RBS bude prodávat. Vláda ji zachránila, teď chce pomoc britské ekonomice

Britská banka Royal Bank of Scotland potvrdila, že zvažuje prodej mezinárodní divize své privátní banky Coutts. Podle zdrojů Reuters jde o transakci, která by RBS mohla vynést až 0,6 miliardy liber. Britská vláda, která RBS z 81 procent vlastní, totiž chce, aby se banka zaměřila na domácí trh a pomohla podpořit britskou ekonomiku.

Zvažovaná transakce by znamenala, že by se Coutts, založená v 18. století, rozdělila na dvě divize – jedna se sídlem v Británii a jedna v Curychu, odkud řídí své aktivity v Hongkongu, Singapuru, Abu Dhabi a Dubaji.

RBS již údajně na Coutts International nasbírala několik nabídek od široké škály zájemců, včetně společností z Asie a severní Ameriky. Banka podle informací Reuters zvažuje kromě prodeje Coutts International i formu joint venture, nebo fúzi. Všechny možnosti mají však snížit mezinárodní aktivity RBS.

RBS poté, co jí britská vláda musela po finanční krizi pomoci částkou 45 miliard liber, je vlastněná z 81 % státem a nyní se dostává pod tlak, aby se soustředila na půjčky britským domácnostem a firmám. Má tak za úkol pomoci znovu nastartovat britskou ekonomiku.

Tak jako ostatní švýcarské banky i Coutts International čelí možné pokutě od amerických úřadů za pomoc americkým klientům v daňových únicích. Kvůli zdrojům, které vyčlenila na případné právní spory včetně zmíněné pokuty od amerických úřadů tak banka skončila v minulém roce ve ztrátě. Bez ohledu na tyto rezervy a ostatní jednorázové položky provozní zisk Coutts International dosáhl 103 milionů švýcarských franků.

Banka RBS prochází restrukturalizací s cílem státní záchranu splatit a ideálně se vrátit do soukromých rukou. Banka nedávno překvapila čtvrtletním ziskem ve výši 1 miliardy liber, šéf banky Ross McEwan ovšem varoval, že banku ještě čeká hrbolatá cesta. I RBS řeší několik právních sporů, na jejichž kompenzaci navýšila v 2. čtvrtletí rezervu o 250 milionů liber. Jedná se především o kauzu prodeje pojištění proti platební neschopnosti a úrokových swapů během finanční krize.

V květnu se objevila informace, že kompenzace klientů, kteří byly nákupem těchto produktů poškozeni, může dosáhnout celkem až 5 miliard liber. Na začátku roku banka náklady na vypořádání svých soudních sporů odhadla na 3,1 mld. liber. 

Royal Bank of Scotland šokovala ziskem, akcionáři však příliš důvodů k radosti nemají

Newsletter