Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2170 EURUSD, což odpovídá mírné korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

RBS oseká investiční bankovnictví. Možná odejde z ČR

Britská banka Royal Bank of Scotland hodlá zrušit až 14.000 pracovních míst v divizi investičního bankovnictví, tedy většinu z celkového počtu 18.000 zaměstnanců divize. Informoval o tom list Financial Times, podle něhož je plán součástí dříve oznámené reorganizace.     

Zdroje uvedly, že cílem RBS je zrušit v divizi investičního bankovnictví do roku 2019 až čtyři pětiny pracovních míst, z toho „ve velkém rozsahu“ v USA a na asijském kontinentu. Banka již minulý týden oznámila, že výrazně omezí aktivity v této oblasti a zaměří se na úvěrový trh v Británii. Ve Spojených státech by o zaměstnání měla přijít více než tisícovka zaměstnanců tradingu. RBS ke konci loňského roku zaměstnávala celkem 108 tisíc lidí. 

Cílem reorganizace RBS je přeměna v „menší, více specializovanou banku, která bude zároveň silnější, bezpečnější a s udržitelnějším modelem podnikání“, uvedla mluvčí.   

Divize investičního bankovnictví by se měla stáhnout z 25 zemí v Evropě, Asii a na Blízkém východě. Podle informací serveru Lidovky.cz odchází RBS rovněž z českého trhu. Zatím však není jasné, zda banka českou pobočku uzavře, nebo ji prodá jiné firmě.     

RBS vykázala za loňský rok ztrátu 3,5 miliardy liber (132 miliard Kč), a to zejména kvůli odpisům hodnoty americké divize Citizens a nákladům spojeným s vyšetřováním obchodních praktik banky. Ztráta nicméně výrazně klesla z devíti miliard liber v roce 2013.

Lesk a bída britského bankovního sektoru

Newsletter