RBS oseká investiční bankovnictví. Možná odejde z ČR

Britská banka Royal Bank of Scotland hodlá zrušit až 14.000 pracovních míst v divizi investičního bankovnictví, tedy většinu z celkového počtu 18.000 zaměstnanců divize. Informoval o tom list Financial Times, podle něhož je plán součástí dříve oznámené reorganizace.     

Zdroje uvedly, že cílem RBS je zrušit v divizi investičního bankovnictví do roku 2019 až čtyři pětiny pracovních míst, z toho „ve velkém rozsahu“ v USA a na asijském kontinentu. Banka již minulý týden oznámila, že výrazně omezí aktivity v této oblasti a zaměří se na úvěrový trh v Británii. Ve Spojených státech by o zaměstnání měla přijít více než tisícovka zaměstnanců tradingu. RBS ke konci loňského roku zaměstnávala celkem 108 tisíc lidí. 

Cílem reorganizace RBS je přeměna v „menší, více specializovanou banku, která bude zároveň silnější, bezpečnější a s udržitelnějším modelem podnikání“, uvedla mluvčí.   

Divize investičního bankovnictví by se měla stáhnout z 25 zemí v Evropě, Asii a na Blízkém východě. Podle informací serveru Lidovky.cz odchází RBS rovněž z českého trhu. Zatím však není jasné, zda banka českou pobočku uzavře, nebo ji prodá jiné firmě.     

RBS vykázala za loňský rok ztrátu 3,5 miliardy liber (132 miliard Kč), a to zejména kvůli odpisům hodnoty americké divize Citizens a nákladům spojeným s vyšetřováním obchodních praktik banky. Ztráta nicméně výrazně klesla z devíti miliard liber v roce 2013.

Lesk a bída britského bankovního sektoru

Newsletter