RBS zůstává ve Skotsku, další instituce však přesun nevyloučily

Jedna z hlavních skotských bank – Royal Bank of Scotland (RBS) – dnes oznámila zrušení původního plánu přesunout své sídlo do Londýna, díky zamítavé odpovědi Skotů v referendu o nezávislosti. Přesun sídla byl podle banky pouze součástí pohotovostního plánu, který měl zajistit stabilitu o omezit rizika v případě osamostatnění Skotska. Takovýto plán již podle RBS není potřeba a banka se může dále soustředit především na restrukturalizaci banky. RBS prodává svá „neklíčová“ aktiva a snaží se získat zpět stabilitu a důvěru investorů. RBS získala v roce 2008 státní pomoc ve výši 45 miliard liber a je z 80 % vlastněna britskou vládou.

NE. Británie přežila Velká

RBS byla jednou z pěti finančních institucí, které před referendem oznámily svůj plán o případném přesunu své centrály do Londýna. Tři z největších skotských finančních institucí, konkrétně banky Lloyds Banking Group, Clydesdale Bank a pojišťovna Standard Life – po výsledcích referenda oznámily, že jsou pyšné na své skotské kořeny, přesun však nevyloučily. Lloyds pouze uvedla, že ve Skotsku zůstane jejím „významným“ působištěm, kde se soustředí na podporu poskytování hypotečních úvěrů a úvěrů korporacím.

Samostatné Skotsko je rizikem pro banky. RBS odejde do Londýna

Do starých kolejí se tak situace zřejmě zcela nevrátí. Některé společnosti mohou stále uvažovat o přesunu svého sídla do Anglie, aby byly v místě působení britské centrální banky a odstranily nejistotu ohledně svého sídla. Přesun by zároveň rozptýlil rizika vyplývající z dalšího možného referenda. Britský premiér David Cameron přitom po výsledcích oznámil, že další referendum je „ze stolu po dobu jedné generace“.

Akcie RBS po výsledcích i oznámení banky posilují o více než 3 % a jsou hlavními tahouny britského indexu FTSE 100. Jde o nejvyšší růst od oznámení výsledků banky 25. července. Akcie banky Lloyds svůj ranní skok umazaly a v tuto chvíli jsou o necelé 1 % výše. Skotská pojišťovna Standard Life je o 1,5 % výš.

Newsletter