Realitní trh v USA mírně zpomaluje. Hypotéky ovšem zlevňují

(Doplněno 14:59) Ačkoli zůstaly aktuální údaje z amerického trhu nemovitostí za očekáváním, nevykreslují nijak pochmurný obrázek. Započatá výstavba v květnu klesla, nicméně číslo druhým měsícem v řadě převýšilo jeden milion. Po dubnovém zahájení výstavby 1,07 milionu domů (nejvíce od loňského listopadu) bylo v květnu započato 1,001 milionu staveb, mírně pod očekáváním. Počet vydaných stavebních povolení, svým způsobem předstihový ukazatel pro vývoj stavebnictví, v minulém měsíci klesl o více než 6 % na 991 tisíc.

Z průzkumu Bloomberg vyplynulo, že analytici očekávali pokles započaté výstavby o 3,9 % na 1,03 milionu, zatímco počet vydaných stavebních povolení se měl dle konsensu snížit o 0,9 % na 1,05 milionu. Odhadované údaje jsou anualizované.

Realitnímu trhu pomáhají v posledních týdnech sílící trh práce a vyšší dostupnost hypoték. Na slabší úvod roku podle analytiků naváže trh správným směrem, lze čekat růst poptávky, který potáhne oživení stavebnictví.

Povzbudí levné hypotéky?

Náklady na hypotéku po nárůstu ve druhé polovině 2013 minulý měsíc opět klesaly. Průměrná fixní sazba u 30leté hypotéky se snížila na 4,2 % v minulém týdnu z 4,41 % na začátku dubna, vyplývá z údajů Freddie Mac. Celkové náklady na pořízení hypotéky zůstávají nadále poblíž historických minim.

Dnes bude zahájeno dvoudenní zasedání centrální banky. Ekonomové předpovídají, že Fed naváže dalším snížením objemu nakupovaných vládních dluhopisů o 10 miliard dolarů na 35 mld. USD. Průzkum ukazuje, že 62 procent z 58 oslovených ekonomů předpokládá úplné ukončení programu QE v říjnu.

Souběžně zveřejněná data ukázala, že inflace ve Spojených státech se posouvá v rozporu s odhady a naopak blíž cíli Fedu. Údaj o růstu cen u spotřebitelů v květnu přinesl nárůst nejvyšší za poslední více než rok. Proti dubnu široká míra cenového růstu dosáhla 0,4 procenta, očištěná o volatilní složky potravin a paliv 0,3 procenta.

Spotřebitelská inflace v USA překvapila nejprudším růstem za víc než rok

Newsletter