Reality v Evropě: Investoři míří do Atén či Madridu

Silná konkurence na hlavních trzích s nemovitostmi v Evropě vyvolává přesun investorů na nové, méně nasycené trhy. Investory lákají především města s růstovým potenciálem, jako jsou Atény, Madrid nebo Lisabon, uvádí nová studie Emerging Trends in Real Estate Europe 2015, připravená společně PwC a Urban Land Institute (ULI).

České reality: Rekordní rok 2014

Český realitní trh přitahuje investory ze všech oblastí nemovitostí. Rok 2014 byl z pohledu transakcí rekordním. Jak ale studie upozorňuje, díky několika významným prodejům, které se těžko v roce 2015 zopakují.

„Hlavním tématem českého realitního trhu byly tradičně kancelářské prostory. Jejich nabídka však přestává nacházet odpovídající poptávku, což se projevuje mírným nárůstem neobsazenosti a tlakem na ceny. Podobná situace je v maloobchodním sektoru. Plochou nákupních center se Česko přiblížilo nejvyspělejším zemím, a přilákat zákazníky, kteří navíc do obchodů chodí spíše za zážitkem než za nákupem, který třeba nakonec uskuteční přes internet, je stále složitější,“ uvádí za českou PwC Olga Řehořková, specialistka na trh nemovitostí.

„Největší boom očekávám v letošním roce v oblasti průmyslových nemovitostí a logistických center. Například expanze internetových obchodů sice ubírá zákazníky kamenným prodejnám v nákupních centrech, o to více je ale potřeba skladových center, kde se třídí a skladuje zboží pro zákazníky eshopů. Česká republika má z tohoto pohledu ideální polohu a v porovnání se západní Evropou stále levnou pracovní sílu. Celkové oživení ekonomiky pak vrací do hry o téma klasických průmyslových objektů a průmyslových zón,“ dodává.

Růst zájmu o krizí zasažené Athény a Madrid

Studie PwC a ULI upozorňuje na zvýšenou popularitu investic do nemovitostí ve městech, která byla silně zasažena krizí: Madrid se posunul výš o 16 pozic, Atény o 23 pozic, Lisabon o 17 pozic.

  2015 umístění 2014 umístění změna
1 Berlín 4 ↑3
2 Dublin 2 ↔0
3 Madrid 19 ↑16
4 Hamburk 3 ↓1
5 Atény 28 ↑23
6 Birmingham 20 ↑14
7 Kodaň 8 ↓1
8 Amsterdam 25 ↑17
9 Lisabon 26 ↑17
10 Londýn 5 ↓5
     
18 Praha 16 ↓2

Zpráva dále uvádí, že i přes pokračující ekonomickou nejistotu v Evropě zůstává trh nemovitostí pro investory úrodnou půdou. Celkem 70 % z nich očekává letos větší příliv kapitálu v souvislosti s rostoucí poptávkou po nejexkluzivnějších nemovitostech.

„Investoři budou v roce 2015 čelit na trhu s nemovitostmi křehké rovnováze. Evropský trh je zaplaven kapitálem z celého světa. To je na jednu stranu velice příjemná starost, nicméně zde očekáváme nárůst cen vzhledem k nedostatku investičních příležitostí. Investoři tak budou muset své aktivity směrovat mimo hlavní trhy a zaměřit se na města a nemovitosti, o kterých možná původně vůbec neuvažovali,“ uvedl Michael Mullen za pohled PwC na celý region střední a východní Evropy.

Strach o propad bohatství

Největším problémem, který investoři očekávají, je snížení hodnoty jejich majetku v souvislosti s regulacemi a náklady na kapitál. Valná většina z nich (82 %) věří, že dostupnost vhodných nemovitostí bude mít střední nebo silný vliv na jejich podnikání v tomto roce. Následkem toho se investoři vybavení kapitálem ze státních a penzijních fondů z Asie a Severní Ameriky přesouvají do méně konkurenčního tržního prostředí, zaměřují se na méně atraktivní trhy, města i nemovitosti, které jim nabízejí větší příležitosti k rozvoji a růstu, uvádí ve zprávě PwC.

„Strategie bohatých investorů na evropském trhu nemovitostí je chytrá a sofistikovaná. Jejich potřeba uchovávat a rozšiřovat své bohatství, bude pro mnohé znamenat přesun z hlavních vyspělých trhů, kde je již jen málo příležitostí k dalšímu růstu, na trhy s potenciálem k dalšímu rozvoji a tedy i k vyšším výnosům. Investoři bedlivě sledují významné sociální a demografické trendy, které mění svět, ve kterém žijeme. Chytré investice míří do takových aktiv, jejichž hodnotu pozitivně ovlivní očekávaný populační růst, urbanizace, stárnoucí populace či technologické inovace,“ míní Mullen.

Newsletter