Řeč holubic Wall Streetu svědčí

Jednoznačnou událost číslo jedna dnes (nejen) pro americký akciový trh znamenal projev guvernérky Fedu. Ta naznačila, že k prvnímu zvýšení sazeb dojde spíš později, než dříve, čímž opět podpořila růst akcií, jemuž je uvolněná měnová politika centrální banky dlouhodobě palivem.

Zřejmě již nepřekvapí, že i dnes padaly rekordy. Index Dow Jones Industrial dnes vedl s 0,5% ziskem, podpořen například růstem akcií Home Depot o 4 %. Firma nejen že dnes oznámeným ziskem překonala očekávání (1 dolar na akcii proti 89 centům na akcii), ale navíc oznámila plán zpětného odkupu akcií v objemu 18 miliard dolarů. DJIA dnes stanovil nový intradenní rekord 18.231 bodů. Index S&P 500 si přilepšil o 0,3 %, poté co také stanovil další intradenní rekord 2.118 b., a nejmírnější, 0,14% zisk připsal technologický Nasdaq, který tak zůstává velmi blízko svých 15letých maxim.

Šéfka Fedu dál žádá o trpělivost pro „pár dalších měsíců“

Šéfka Fedu vyzvala trhy k „trpělivosti“ („patience“) pro dalších několik měsíců a mimo jiné prohlásila, že Fed sazby nezvýší, dokud si nebude jistý sílou ekonomického oživení. Nedostatečně silnými články nadále zůstávají trh práce a nízká inflace. Celkově se projev guvernérky Fedu nesl na více „holubičí“ notě.

Z dnes zveřejněných makrodat dnes stojí za zmínku index cen bydlení S&P/Case-Shiller (Composite 20), který v prosinci meziročně vzrostl o 4,5 %, nad očekávaných 4,3 %. Oproti tomu, spotřebitelská důvěra v únoru očekávání trhu nenaplnila – index klesl na 96,4 proti konsensu 99,5 bodu.

Newsletter