Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Řeč holubic Wall Streetu svědčí

Jednoznačnou událost číslo jedna dnes (nejen) pro americký akciový trh znamenal projev guvernérky Fedu. Ta naznačila, že k prvnímu zvýšení sazeb dojde spíš později, než dříve, čímž opět podpořila růst akcií, jemuž je uvolněná měnová politika centrální banky dlouhodobě palivem.

Zřejmě již nepřekvapí, že i dnes padaly rekordy. Index Dow Jones Industrial dnes vedl s 0,5% ziskem, podpořen například růstem akcií Home Depot o 4 %. Firma nejen že dnes oznámeným ziskem překonala očekávání (1 dolar na akcii proti 89 centům na akcii), ale navíc oznámila plán zpětného odkupu akcií v objemu 18 miliard dolarů. DJIA dnes stanovil nový intradenní rekord 18.231 bodů. Index S&P 500 si přilepšil o 0,3 %, poté co také stanovil další intradenní rekord 2.118 b., a nejmírnější, 0,14% zisk připsal technologický Nasdaq, který tak zůstává velmi blízko svých 15letých maxim.

Šéfka Fedu dál žádá o trpělivost pro „pár dalších měsíců“

Šéfka Fedu vyzvala trhy k „trpělivosti“ („patience“) pro dalších několik měsíců a mimo jiné prohlásila, že Fed sazby nezvýší, dokud si nebude jistý sílou ekonomického oživení. Nedostatečně silnými články nadále zůstávají trh práce a nízká inflace. Celkově se projev guvernérky Fedu nesl na více „holubičí“ notě.

Z dnes zveřejněných makrodat dnes stojí za zmínku index cen bydlení S&P/Case-Shiller (Composite 20), který v prosinci meziročně vzrostl o 4,5 %, nad očekávaných 4,3 %. Oproti tomu, spotřebitelská důvěra v únoru očekávání trhu nenaplnila – index klesl na 96,4 proti konsensu 99,5 bodu.

Newsletter