Recese v Německu zažehnána. Francie překvapila

Německá ekonomika podle dnes zveřejněných prvních odhadů HDP za třetí kvartál roku těsně unikla recesi, když za období od července do září vzrostla o 0,1 %. Výsledek je v souladu s očekáváním trhu, který dnešní údaj napjatě sledoval. Ve druhém čtvrtletí německá ekonomika podle původní statistiky oslabila o 0,2 %, dnes však spolkový statistický úřad oznámil revizi poklesu za 2Q na -0,1 %.

V meziročním srovnání německá ekonomika rostla ve 3Q o 1,2 %, o desetinu procenta rychleji nad očekávání. Meziroční tempo růstu za 2Q bylo dle dnešní revize vyšší, a to 1,4 % oproti původnímu údaji 1,2 %.

Pozitivně překvapila i francouzská ekonomika, jíž se v poslední době přezdívá „slabý muž Evropy“. Hrubý domácí produkt Francie ve 3Q mezikvartálně vzrostl o 0,3 %, nad očekávaných hraničních 0,1 %, zatímco meziroční růst naplnil předpoklady tempem 0,4 %. I v případě Francie došlo na revizi údajů za 2Q, tentokrát směrem k horšímu – mezikvartálně dle zpřesněných odhadů nestagnovala, ale klesla o 0,1 % a meziročně stagnovala oproti odhadu růstu o 0,1 %.

V 11 hodin našeho času bude zveřejněn údaj o celkovém vývoji ekonomiky eurozóny, analytici očekávají minimální růst o 0,1 %. V 9 hodin pak ČSÚ odhalí čísla o vývoji tuzemské ekonomiky.

Newsletter