Recese v USA? Přirozená, nebo vyvolaná teroristy

Investičním světem obchází strašák ekonomické recese. Velcí investoři, jako je JP Morgan či Citigroup, se navzájem předhánění, který z nich vytvoří predikci, jež by více šokovala. Často jmenovaným spouštěčem ekonomického propadu je tolik spekulované navýšení amerických sazeb, o kterých rozhodně Fed již během příštího týdne.

S tím však nesouhlasí Ram Gandikota, portfolio manažer a analytik společnosti Ativo Capital. Ten je přesvědčen, že recese americké ekonomiky opravdu přijde. Nebude to však teď ani příští rok, ale „až někdy v příštích pěti letech“. Zároveň nepůjde o nic nečekaného, ale o naprosto přirozenou věc, která patří k chodu hospodářského cyklu. Jediné, co by tento výhled mohlo změnit, je teroristický útok podobný tomu, co proběhl 11. září 2001.

„To, co by mohlo narušit průběh amerického cyklu, by mohlo být událost, které by byla obdobná jako jedenácté září,“ řekl pro Business Insider Gandikota. „Situace na Středním Východě je natolik vyhrocená, že je nutné mít tento fakt stále na paměti,“ dodal.

Tato predikce přišla v době, kdy celým svět zahltila informace o teroristických útocích v Paříži a v kalifornském městě San Bernardino. Sentiment strachu pak podpořil i rusko-turecký konflikt. Byť tyto události – zatím – neměly na trhy výraznější dlouhodobý vliv, Gandikota je přesvědčen, že další tragédie tohoto typu by již ekonomický růst znatelně zasáhly.

 

Newsletter