Řecká dohoda vybudila Wall Street k ziskům, DJIA na rekordu

Zejména poslední hodina obchodování zajistila odchod amerických akciových indexů na víkend se solidními zisky. Spouštěčem byla dohoda mezi eurozónou a Řeckem z Bruselu, která prodloužila současný záchranný program Řecku o čtyři měsíce za konec února. Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq uzavřely o 0,6 % výš, index DJIA zakončil obchodování o 0,9 % výše na novém rekordu nad 18.140 body. Zahájení Wall Street přitom probíhalo v červených číslech na zprávách o německém odhodlání, poslat Řeky z eurozóny. Konečný růst Wall Street se nicméně odehrává na slabším objemu.

Eurozóna dala Řekům čtyři měsíce. Euro prudce posílilo

Růst akcií se podepsal také na americkém dluhopisovém trhu, kde vlivem přesunu části prostředků do akcií došlo na růst výnosů, u 10letého dluhopisu k úrovni 2,13 procenta. Americký dolar ztratil proti euru, které se na řecké dohodě podívalo až nad 1,1400 EURUSD před odevzdáním části zisků zpět k aktuálním 1,1370 EURUSD.

Z amerických společností dnes reportovala výsledky Deere. Zisk na akcii 1,12 USD přesvědčivě předčil konsensus 0,83 USD, shodně také tržby. Došlo ale na zhoršení výhledu. Kvůli obtížné situaci na globálních trzích firma, známá především jako producent zemědělské techniky, očekává 17% pokles prodejů v roce 2015.

Také Newmont Mining předčil ziskem 17 centů na akcii konsensu 7 centů a uspokojil i tržbami. Noodles naopak ziskem na akcii 13 centů za konsensem těsně zaostala.

Maloobchodní síť Wall Mart stihlo horší investiční doporučení od Barclays po zvýšení mezd ve firmě.

Z americké ekonomiky dnes přišel údaj o aktivitě v průmyslu v podobě PMI indexu od Markit. Ta se v únoru zotavila z lednového poklesu na roční minimum a dosáhla nejvyšší úrovně za tři měsíce. Předběžný únorový index aktivity se vyšplhal na 54,3 bodu z lednových 53,9 bodu. Ekonomové očekávali pokles indexu na 53,6 bodu. Hodnota indexu se nyní pohybuje bezpečně nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Ukazatel produkce stoupl o 0,4 bodu na 56 bodů a dostal se na maximum od loňského října. Naopak index zaměstnanosti o 1,7 bodu klesl a dostal se na 51,7 bodu, což je nejméně od července.

Newsletter