Řecká jednání prodloužena do zítra

(Aktualizováno 23:00)  Ministři financí eurozóny budou o Řecku jednat prostřednictvím telekonference i ve středu, a to v 11:30 hodin dopoledne. Oznámil to dnes večer předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Atény podle něj musí předložit podrobnosti ke svému dnešnímu návrhu na nový program pomoci pro zadluženou zemi. Dijsselbloem ale upozornil, že podmínky pro Řecko mohou být tvrdší. Při dnešní telekonferenci se ministři seznámili s první variantou řeckého návrhu.

Řecko má nový plán – sledujeme ONLINE

Dijsselbloem dnes řekl, že je již pozdě na prodloužení současného řeckého bailoutu a že řecká vláda bude muset změnit přístup ke svým věřitelům a partnerům z eurozóny, pokud bude usilovat o schválení nové záchrany. Jelikož, jak sám řekl, „současný postoj zůstává naprosto beze změny.“

Řecko po dnešní mimořádné schůzce požaduje dvouletou dohodu se záchranným fondem eurozóny a souběžnou restrukturalizaci svého dluhu. Hodnota této finanční pomoci má podle všeho dosahovat 29,1 miliardy eur (794 miliard Kč).

Tsipras žádá EU o dva roky navíc

Atény již v minulosti upozorňovaly, že by si přály dohodu o třech částech, z nichž jednou by měla být výměna řeckých dluhopisů za 27 miliard eur, které má v držení Evropská centrální banka a která by se mohla uskutečnit právě prostřednictvím Evropského stabilizačního mechanismu. Jako další dva pilíře si Řekové přejí restrukturalizaci dluhu a program hospodářského rozvoje pro roky 2016-2021.

Dneškem končí dobíhající druhý záchranný program pro Řecko, na jehož prodloužení se Atény se svými věřiteli nedokázaly dohodnout. Přicházejí tak o zbývajících 7,2 miliardy eur pomoci (téměř 200 miliard Kč) a také o skoro 11 miliard eur z připravených půjček určených na záchranu řeckých bank.

Ministři eurozóny při dnešní telekonferenci podle očekávání odmítli prodloužení tohoto programu na žádost Řecka o několik dnů kvůli hrozícím finančním výpadkům a kvůli referendu v zemi o přijetí podmínek věřitelů naplánovaného na neděli. Zdůvodnili to mimo jiné tím, že prodloužení by musely schvalovat některé parlamenty evropských zemí, což není už technicky proveditelné.

Atény měly také do dnešního dne zaplatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) splátku dluhu ve výši 1,6 miliardy eur, ale neučinily tak.

I tak ale Řecko požádalo Mezinárodní měnový fond o více času na uhrazení dlužné splátky ve zmiňované výši. Státní televizi to podle agentury Reuters řekl řecký vicepremiér Jannis Dragasakis. Na uhrazení splátky mají Atény čas do dnešní půlnoci. Ministr financí Janis Varufakis již dříve potvrdil, že země dnes splátku dluhu nezaplatí.

Atény podle Dragasakise také požádaly Evropskou centrální banku, aby zvážila zvýšení stropu pro nouzové financování řeckých bank. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble však dnes sdělil, že nedoporučí evropské měnové autoritě jakékoliv navýšení objemu záchranné likvidity v rámci programu nouzového financování (ELA).

ECB nechala program ELA o uplynulém víkendu beze změn na úrovni 89 miliard eur. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů, který během napjatých víkendových jednáních o zbývajících penězích ze záchranného programu nabral na intenzitě. Řecko v pondělí zavedlo omezení pro pohyb kapitálu a na týden uzavřelo banky.

Agentura Reuters poté uvedla informaci o tom,že řecká vláda během telekonference s ministry financí zemí eurozóny zmínila možnou změnu postoje vůči nedělnímu referendu, pokud by na oplátku byla dohodnuta žádost o novou půjčku.

Euro na výsledek dnešních jednání reaguje mírným posílením. Na páru s dolarem se obchoduje na úrovni 1,114 dolaru za euro.

Tsipras „stahuje kalhoty, když brod je ještě daleko“

Newsletter