ŘECKÁ KRIZE – od „NE“ v Greferendu po „ANO“ parlamentu

Zatímco ubíhaly další hodiny čekání na vyústění řecké dluhové krize, kdy věřitelské instituce zkoumaly nejnovější řecký návrh úsporných reforem, v Aténách se vládní koalice vzácně spojila s proevropskou opozicí ve snaze udržet zemi v eurozóně. Řeckému premiérovi Alexisovi Tsiprasovi se navzdory odporu ve vládních řadách kvůli avizovaným úsporným opatřením podařilo získat podporu minimálně dvou opozičních stran pro noční hlasování parlamentu. Tam řecký návrh prošel, proti se ale postavili dva ministři, pomohla opozice. Padne tedy řecká vláda? Získají Řekové 58 miliard eur od ESM a k tomu 16 miliard eur od MMF?

Sledujeme online:

6:25 Řecký parlament s přispěním opozice schválil použití reformních návrhů řecké vlády jako základu pro jednání s věřiteli o získání nové finanční pomoci. Tu silně zadlužené Řecko nutně potřebuje k odvrácení platební neschopnosti. Reformními návrhy se budou odpoledne zabývat ministři financí eurozóny, kteří rozhodnou, zda má smysl o poskytnutí pomoci jednat.

Řecká vláda reformní plán zahrnující tvrdá úsporná opatření předala již ve čtvrtek představitelům eurozóny. V třísetčlenném parlamentu podpořilo vládní plán 251 zákonodárců, k získání souhlasu s reformami potřebovala vláda i hlasy opozice. Někteří členové vládní strany SYRIZA, včetně dvou ministrů, totiž byli proti, nebo se hlasování zdrželi. To podle agentury AP vyvolává pochybnosti ohledně stability vlády.

0:57 AFP: Nová pomoc Řecku by mohla činit 74 miliard eur

Představitelé Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) hodnotí reformní návrhy řecké vlády kladně a považují je za základ pro jednání o novém balíku pomoci v hodnotě 74 miliard eur (zhruba dva biliony Kč). Uvedly to zdroje agentury AFP. Balík pomoci by podle zdrojů zahrnoval 58 miliard eur z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a 16 miliard eur od MMF.

SOBOTA 11. července 2015

23:32 Řecký parlament začal dnes po 23:00 SELČ projednávat návrh reforem, který zaslala vláda premiéra Alexise Tsiprase věřitelským institucím, aby mohla získat novou finanční pomoc. Poslanci budou hlasovat cca v sobotu v 02:00 SELČ.

22:42 O řeckém údělu rozhodne osm parlamentů zemí eurozóny, i slovenský

21:24 Analýza: Kde se Řekové s věřiteli shodnou a kde se natahují

19:05 Řecké banky potřebují miliardy kapitálu a zotavovat se budou měsíce

16:52 Drachmu Řekům radí Němci i tvrdé jádro SYRIZY

16:17 Pětice poslanců řecké vládní strany SYRIZA z jejího „skalního jádra“ chce raději drachmu, než aby podpořili vládou věřitelům předložený plán tvrdých reforem. V řeckém parlamentu ale pravděpodobně dohoda projde, za Tsiprasem stojí opoziční Nová demokracie.

14:11 KOMENTÁŘ Tsipras couvá? Jen potvrzuje, že je komunista

13:45 Jedna dobrá zpráva pro Řecko: Námořní akcie letí vzhůru

12:23 Šéfové Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), Mezinárodního měnového fondu (MMF) a euroskupiny se dnes po poledni budou telefonicky radit o návrzích reforem, které předložilo Řecko kvůli získání další finanční pomoci. Telekonference se uskuteční ve 13:00 SELČ, uvedla agentura Reuters. Pokud se její účastníci shodnou na tom, že návrhy Atén jsou přijatelné, převáží pak pravděpodobně stejný názor i při sobotním setkání ministrů financí eurozóny. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dnes řekl, že v sobotu může padnout „zásadní rozhodnutí“.

11:08 „Musíme učinit klíčová rozhodnutí. Máme mandát dosáhnout lepší dohody, než bylo ultimátum ze strany euroskupiny, ale zcela jistě nemáme mandát vyvést Řecko z eurozóny,“ řekl podle agentury Reuters Tsipras svým poslancům. Odvolával se na referendum, v němž Řekové v neděli odmítli návrh reforem předložený koncem června mezinárodními věřiteli. Tsipras ho tehdy nepřijal, ale nyní nabízí významné ústupky, které se týkají i citlivých oblastí jako jsou důchody či DPH.

Ačkoli podporu ve vlastní zemi má Tsipras nejistou, jeho evropští partneři zatím vyjadřují spíše optimismus. „Řekové ukázali odhodlání setrvat v eurozóně, protože plán, který předložili, je podstatný a důvěryhodný,“ řekl dnes novinářům francouzský prezident François Hollande.

10:30 Řecký parlament začne jednat o návrhu reforem v 15:00 místního (14:00 našeho) času.

10:06 Zajímavý argument použil řecký premiér při přesvědčování poslanců strany SYRIZA, aby podpořili tvrdý refomrní plán proti nové finační pomoc 53,5 miliardy eur. „Strana nemá mandát ke Grexitu,“ uvedl s odkazem na volby a referendu.

8:19 Euro na zprávách o zásadních ústupcích Řeků v úvodu den obchoduje silnější o 0,7 % k dolaru na 1,1117 EURUSD.

7:47 Řecký parlament dnes hlasuje o návrhu opatření proti pomoci věřitelů. Vláda poslala do Bruselu velmi tvrdé podmínky pro Řecko a hrozí, že se nich rozpadne vládní strana SYRIZA. Část jejích hlasů může zastoupit proevropská opozice.

23:42 Řecký návrh: Tsipras volí euro a riskuje rozpad SYRIZY – Řecko odeslalo věřitelům dosud neodvážnější návrh dohody. Premiér riskuje rozkol ve vlastní straně SYRIZA či její rozpad, přistupuje na škrty v důchodech, růst daní…

21:38 Řecko ustupuje eurozóně: chce zvýšit daně a omezit výdaje

20:04 Několik tisíc lidí se dnes shromáždilo v centru Atén, aby demonstrovalo za setrvání Řecka v eurozóně. Řecká vláda po konzultaci s proevropskými opozičními stranami v parlamentu vypracovala seznam reforem, které hodlá realizovat výměnou za novou mezinárodní finanční pomoc. V nejbližších hodinách by měl být dokument odeslán do Bruselu. Podle řecké státní televize ERT netajili manifestanti obavy z toho, jak s vládním návrhem naloží partneři z eurozóny. Spekuluje se, že od Řecka budou požadovat mnohem tvrdší ekonomická opatření, než jaká bude moci stávající vládní koalice levicové formace SYRIZA a nacionalistických Nezávislých Řeků přijmout.

19:59 Premiér Sobotka: „Nebudeme Řekům platit dluh, ale nebuďme marťani“

18:40 Atény dnes představily podrobnosti plánovaného projektu výstavby plynovodu z Ruska v hodnotě dvou miliard eur (asi 55 miliard Kč). Nový projekt, tzv. jihoevropský plynovod, by měl po roce 2018 do Evropy od ruské společnosti Gazprom přivádět 47 miliard metrů krychlových plynu ročně.

17:09 Poselství: „Svět si zapamatuje, co tento týden učiníte“

16:52 (AKTUALIZOVÁNO) Merkelová: Další odpis řeckého dluhu je vyloučen

16:01 V Řecku je na prodej vila za bitcoin. Ano – ve stávající situaci jedna z cest, jak převést majetek do likvidního mezinárodního aktiva při zavřených řeckých bankách…

15:05 Německá kancléřka Angela Merkelová vyloučila další odpis řeckého dluhu. Řekové naopak požadují restrukturalizaci dluhu a za nezbytnou pro reálné řešení řecké krize ji považuje MMF. 

12:58 Míra nezaměstnanosti v Řecku se v dubnu snížila na 25,6 procenta z březnových 25,8 procenta a byla nejnižší od července 2012. Spotřebitelské ceny však dále klesají, v červnu se meziročně snížily o 2,2 procenta a nižší byly již 28. měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT.

12:41 Řekové musí předložil realistický návrh týkající se řešení krize. Stejně tak to ale musí učinit v souvislosti s řeckým dluhem i mezinárodní věřitelé. Prohlásil to dnes stálý předseda Evropské rady Donald Tusk po dopoledním telefonickém rozhovoru s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Atény mají čas do dnešní půlnoci, aby předložily nové konkrétní návrhy na sociálně spravedlivé a udržitelné řešení řecké dluhové krize. Za definitivní termín k nalezení dohody s Aténami se nyní považuje neděle, kdy se k řecké krizi uskuteční v Bruselu mimořádný summit celé Evropské unie.

11:22 „Morálka znamená, že platíte své dluhy. Neznamená to, že věřitel je špatný a nemorální a dlužník je nevinná oběť. Je nemožné dlouhodobě utrácet o hodně více než vyděláváte. To je zdroj krize v Řecku, ne společná měna,“ reagoval na vystoupení řeckého premiéra Tsiprase v debatě v Evropském parlamentu předseda summitů EU Donald Tusk. Pomoc by Řecko mělo hledat u přátel a ne nepřátel, kteří stejně nemohou pomoci, pokračoval s narážkou na řecké kontakty s Moskvou. „A konečně, pokud chcete, aby vám přítel pomohl, tak ho neurážejte,“ dodal někdejší polský premiér.

10:40 Draghi: Řecko se už nejspíš nepodaří zachránit

10:39 Řecko připravuje balík reforem, který by měl v příštích dvou letech přinést úsporu ve výši 12 miliard eur (asi 326 miliard korun). To je více, než vláda původně plánovala, napsal dnes řecký list Kathimerini. Podle šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho se ale Řecko nejspíš nepodaří zachránit před bankrotem a země nemůže očekávat pomoc ani z Ruska. „Sami nemají peníze,“ řekl Draghi v italském tisku ke spekulacím o možné podpoře Moskvy.

8:33 Žádost Řecka o pomoc musí posoudit skupina ekonomických odborníků. Ministři financí členských zemí eurozóny, takzvaná euroskupina, se jí budou pak zabývat patrně v pátek. Navzdory předchozím vládním slibům zůstávají řecké banky nadále uzavřené, a to nejméně do pátku.

7:49 Nový ministr financí Euklidis Tsakalotos v rámci žádosti o finanční pomoc hovořil o potřebě tříletého záchranného úvěru určeného k hrazení dluhových závazků. Výměnou za to bez bližších podrobností přislíbil již od příštího týdne zahájení reforem důchodového a daňového systému.

00:03 Výkonná rada ODS dnes vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby před nedělním jednáním lídrů Evropské unie o Řecku svolal jednání předsedů všech sněmovních politických stran. Sobotka by podle ODS neměl na nedělním summitu přistoupit na řešení řecké krize, které by znamenalo povinnost České republiky přispívat na záchranu zadluženého Řecka. Vyplývá to z usnesení výkonné rady ODS, které má ČTK k dispozici.

Podle ODS je řešením řecké krize odchod země z Evropské měnové unie. „Považuje za jediné reálné řešení řecké krize opuštění eurozóny a hluboké strukturální změny řecké ekonomiky a státní správy,“ píše se v usnesení z dnešní výkonné rady.

Čtvrtek 9. července 2015

22:02 Ministr financí USA Jack Lew dnes varoval, že řecký krach by byl „geopolitickou chybou“. Dohoda Atén s eurozónou je prý možná, když Řecko přijme těžká rozhodnutí, upozornily agentury Reuters a AFP.

„Je tu spousta neznámých, pokud to dojde tak daleko, že se to kompletně v Řecku zhroutí,“ řekl Lew. „Myslím si, že neznámo je rizikem pro Evropu a globální ekonomiku. Myslím si, že jde o geopolitický omyl,“ dodal.

21:57 Řecké banky zůstanou zavřené další tři pracovní dny, a to do pondělí 13. července. S odvoláním na dosud neoficiální rozhodnutí řeckého ministerstva financí o tom dnes informoval list Kathimerini.

20:11 Kdo drží řecké akcie?

18:46 Stratégové: Kroky ke skutečnému řešení řecké krize

18:51 Další zdroje potvrzují, že ECB nezvýšila objem nouzové likvidity řeckým bankám. ECB tento týden uvedla, že úkolem programu nouzového financování bank je podpora solventních bank, které čelí dočasným problémům s likviditou. Nemůže proto poskytnout další finance řeckým bankám za mimořádně štědrých podmínek nebo při nedostatečném krytí. Na počátku týdne již ECB zpřísnila podmínky pro záruky požadované od řeckých bank za úvěry z ELA.

Někteří členové rady guvernérů ECB již delší dobu vyjadřují rezervovaný postoj vůči poskytování pomoci řeckým bankám. Německý zástupce, prezident německé Bundesbanky, Jens Weidmann je velkým kritikem tohoto rozhodnutí a nedávno zpochybnil spolehlivost řeckých bank.

18:46 Stratégové: Kroky ke skutečnému řešení řecké krize

17:40 Řecký premiér Alexis Tsipras dnes oznámil, že jeho vláda ve čtvrtek předloží skupině zemí sdílejících euro nové konkrétní návrhy na sociálně spravedlivé a udržitelné řešení řecké dluhové krize. Atény mezitím požádaly eurozónu o novou úvěrovou pomoc v rámci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Žádost ale musí posoudit skupina ekonomických odborníků. Ministři financí členských zemí eurozóny, takzvaná euroskupina, se jí budou zabývat patrně v pátek.

Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos v rámci žádosti o finanční pomoc hovořil o potřebě tříletého záchranného úvěru určeného k hrazení dluhových závazků. Výměnou za to bez bližších podrobností přislíbil již od příštího týdne zahájení reforem důchodového a daňového systému.

Řecké podniky kvůli napjaté situaci a uzavřeným bankám stále častěji zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu nebo je posílají na nucenou dovolenou. Hrozí, že dalším krokem podnikatelů bude propouštění.

Řecké ministerstvo financí odmítlo spekulace, že koncem měsíce plánuje kvůli nedostatku peněz ve státní pokladně vyplácet mzdy státních zaměstnanců a důchody ve formě dlužních úpisů. Nicméně vypustilo informaci, že řecké banky zůstanou uzavřené do pátku, protože pohyb kapitálu v zadlužené zemi zůstává dál pod kontrolou.

17:39 ECB opět ponechala beze změny objem nouzové likvidity v rámci ELA linky pro řecké banky. Ten je cca 89 miliard eur.

16:42: Trhy zatím zvládají dobře nejistotu kolem budoucnosti Řecka v eurozóně a zatím jsou pouze malé signály šíření nákazy, která by ohrozila širší finanční stabilitu Evropské Unie. Uvedl to Evropský bankovní úřad (EBA).

Současný tlak na akcie bank, který je vidět na trhu, je spíše omezený, řekl agentuře Reuters mluvčí EBA. Důležité je však podle něj pečlivé sledování situace a bdělost. „Těžištěm naší současné práce je zajistit, abychom měli plnou koordinaci činností mezi všemi úřady, abychom sdíleli informace,“ dodal mluvčí.

EBA má na starosti koordinaci dohledu nad bankami v EU. Podle úřadu přímá nákaza z řecké krize je minimální, objevují se pouze drobné signály nepřímého šíření nákazy, jako vysoké výběry investorů z fondů.

Za potenciálně zranitelnou zemi je považováno Bulharsko, kde více než pětina bankovního majetku je v řeckém vlastnictví a centrální banka zde posílila kontrolu místních věřitelů.

14:23 Scénáře pro Řecko a euro

14:16 The Washington Post: Chanel má v Řecku větší cenu než peníze

13:35 Mluvčí Evropské komise Andreeva uvedla, že „Evropská unie pracuje na nejlepším možném řešení pro Řecko, ale je připravena na nejhorší – na všechny možné scénáře řeckého vývoje“.

12:51 Dle informací agentury Bloomberg by požadovaná půjčka od Evropského stabilizačního mechanismu měla být tříletá

12:50 Události v Řecku nebudou mít negativní vliv na českou ekonomiku ani celkově na Evropskou unii. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Představitelé EU si podle něj pouze musí přiznat chybu.

Případný odchod Řecka z eurozóny podle Babiše žádnou tragédií nebude. „Řecko tam nikdy nepatřilo, takže by mělo vystoupit, ale tím pádem ty dluhy jsou nesplatitelné, to každý ví, protože splatit dluh 313 miliard eur není možné,“ řekl místopředseda české vlády.

Poznamenal, že vývoj kolem Řecka nechává finanční trhy v klidu, protože dluhy jsou záležitostí států a daňových poplatníků. „My jsme také v klidu a je to vidět na posilování koruny. Česká koruna posiluje a nás se to de facto netýká, nevidím tam žádný negativní vliv na naši ekonomiku a celkově na Evropskou unii,“ poznamenal Babiš. Je to podle něj jenom problém přiznat si chybu a převzít dluhy do rozpočtů států, které jsou věřiteli.

12:11 Evropský stabilizační mechanismus (ESM) obdržel od silně zadluženého Řecka oficiální žádost o úvěrovou pomoc. Oznámil to dnes mluvčí ESM. Ministři financí členských zemí eurozóny by měli žádost posoudit na dnešní telefonické konferenci, uvedla agentura Reuters.

11:52 Tsipras potvrdil, že ještě dnes Atény pošlou Evropskému stabilizačnímu mechanismu (ESM) žádost o novou finanční pomoc. Do čtvrtka by měla řecká vláda předložit partnerům věrohodný a rozsáhlý seznam reforem, které hodlá v zemi udělat.

10:41 Řešení řecké dluhové krize musí být sociálně spravedlivé a ekonomicky udržitelné, řekl dnes ve svém vystoupení v Evropském parlamentu řecký premiér Alexis Tsipras. Poznamenal, že v uplynulých více než pěti letech byla jeho země laboratoří úsporných opatření, která nefungovala. Současný řecký problém je podle něj projevem neschopnosti eurozóny řešit dluhovou krizi.

10:27 Probíhá vystupení řeckého premiéra Alexise Tsiprase: 

 

Video: Greek PM says his country has been turned into an „austerity laboratory“ as he addresses European Parliament http://trib.al/SrSnVv4

Posted by Sky News on 8. červenec 2015

10:02 Bez dohody s Řeckem hrozí katastrofa, varuje ECB

8:45 Řecký premiér Alexis Tsipras dopoledne vystoupí v Evropském parlamentu a čekají se od něj podrobnosti nových návrhů jeho vlády. Ministři financí zemí eurozóny by poté měli v rámci telekonference o těchto návrzích diskutovat.

8:44 Německá kancléřka Angela Merkelová po večerním summitu hlav eurozóny uvedla, že žádost o další program pomoci musí Řecko předložit do čtvrtka. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker jako hranici, kterou mají Atény pro poskytnutí reformních plánů, zmínil čas 8:30 v pátek ráno.

8:43 Neschopnost Řecka splácet dluhy nebude mít velký dopad na čínskou ekonomiku, protože čínské investice v Řecku jsou omezené. Uvedlo to čínské ministerstvo obchodu. Čína v Řecku podle čínského ministerstva investovala 1,3 miliardy dolarů (zhruba 32 miliard korun), a to zejména do dopravy a telekomunikací. To čínský státní deník China Daily označil za „nevýznamnou“ částku.

Čína nicméně podle agentury Reuters považuje Řecko za bránu pro vývoz svých výrobků do Evropy i do Afriky. Evropská unie je největším obchodním partnerem Číny a Peking již několikrát zopakoval, že chce vidět jednotnou EU a silné euro s účastí Řecka. „Protože pokračuje silný růst čínských investic na trzích v Evropské unii, Čína doufá, že ekonomická situace v Řecku se vyřeší a zlepší,“ uvedl mluvčí ministerstva obchodu.

7:54 Středa má přinést řeckou žádost o finanční pomoc

0:38 Předseda vrcholných jednání zemí Evropské unie Donald Tusk po schůzce eurozóny k Řecku prohlásil, že konečný termín k nalezení dohody je neděle. Potvrdil, že v ten den se sejdou prezidenti a premiéři všech 28 zemí EU. Vyloučit „černý scénář“, který by dopadl na celou osmadvacítku, podle něj nelze.

STŘEDA 8. 7. 2015

23:12 Řecká vláda oznámila, že ve středu pošle žádost záchrannému fondu eurozóny o další program pomoci, má podle Merkelové do čtvrtka čas na předložení nových detailních návrhů reforem.

22:49 Prezidenti a premiéři všech 28 zemí Evropské unie se v neděli sejdou kvůli řecké krizi, řekla německá kancléřka Angela Merkelová po dnešním summitu eurozóny. Situace se podle ní dotýká všech zemí EU, nejen těch, které platí eurem. Řecká vláda, která už oznámila, že ve středu pošle žádost záchrannému fondu eurozóny o další program pomoci, má podle Merkelové do čtvrtka čas na předložení nových detailních návrhů reforem.

22:37 Náměstek ministra pro reformu státní správy Jorgos Katrugalos v řeckém rozhlasu upozornil, že je pro otevření bank nutné přijmout příslušná administrativní rozhodnutí, což se zatím nestalo. „To asi nebude technicky možné tento týden,“ řekl.

20:47 Řecké banky se tento týden asi neotevřou, přiznal vládní činitel

Řecké banky tento týden zřejmě neotevřou, přiznal vládní zdroj

18:18 Řecko velmi brzy požádá o podporu z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), řekl po dnešním jednání ministrů financí platících eurem šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. O žádosti by podle něj už ve středu dopoledne měli prostřednictvím telekonference ministři znovu jednat. Řecký ministr Euklidis Tsakalotos dnes ještě nové návrhy Atén na řešení situace podle Dijsselbloema nepřednesl.

Řecké představy by měl ale Tsakalotos nabídnout co nejdříve, míní Dijsselbloem. Tento vývoj bude podle něj startem jednání. Příslušné instituce pak musí rychle zhodnotit finanční situaci Řecka, jeho potřeby a udržitelnost dluhu. Poté se opět musí sejít euroskupina, aby formálně zahájila rozhovory o novém programu pomoci.

17:00 Šéf Eurogroup Dijsselbloem očekává formální řeckou žádost o půjčku z ESM ve středu

16:36 Řecko překvapilo eurozónu: nepřišlo s žádným novým návrhem dohody

Řecko dnes před mimořádným summitem eurozóny v Bruselu překvapivě nepřineslo žádné nové písemné návrhy na dohodu o mezinárodní finanční pomoci této zadlužené zemi. Podle nejmenovaného zdroje, který citovala agentura Reuters, se řecká delegace omezila na mlhavý slib, že tak učiní „možná“ ve středu. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz potvrdil, že týž den má řecký premiér Alexis Tsipras vystoupit na půdě parlamentu.

V Bruselu se má večer uskutečnit summit zemí eurozóny poprvé od nedělního referenda v Řecku, ve kterém více než tři pětiny voličů odmítly červnové návrhy mezinárodních věřitelů. Tsipras má nabídnout nové představy své vlády, které podle řeckého tisku zahrnují odklady v reformách a úsporných opatřeních. Podle agentury ANSA navíc hodlá žádat o překlenovací půjčku ve výši sedm miliard eur (téměř 190 miliard korun), aby se zabránilo státnímu bankrotu.

V Bruselu před vrcholnou schůzkou jedná euroskupina, tedy ministři financí 19 zemí eurozóny. Podle pařížské odbočky listu Financial Times nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos nepředložil nové písemné návrhy, ale přišel s „dobrou prezentací“. Podle ANSA ministry financí zemí eurozóny tento přístup „rozčílil“.

15:56 ECB varuje, že k Řecku nemůže být k Řecku příliš štědrá

Úkolem programu nouzového financování bank (ELA) je podpora solventních bank, které čelí dočasným problémům s likviditou. Evropská centrální banka proto nemůže poskytnout další finance řeckým bankám za mimořádně štědrých podmínek nebo při nedostatečném krytí. Uvedla to ECB v dnešním prohlášení. ECB v dokumentu zveřejněném na jejích internetových stránkách zdůraznila, že poskytování peněz z programu ELA nemůže být v rozporu s jeho cíli, a nemůže proto dodávat peníze národním centrálním bankám proti nedostatečnému zajištění a za velkorysých podmínek, které vzbuzují obavy z „morálního hazardu“.

„Poskytování ELA za příliš velkorysých podmínek by mohlo zvýšit riziko morálního hazardu na straně finančních institucí nebo odpovědných úřadů,“ píše se v dokumentu. Za další případy možného konfliktu banka označila situace, za kterých by poskytování peněz z programu znamenalo financování vlády nebo bylo v rozporu s jednotnou měnovou politikou eurozóny.

Podle pravidel ECB se peníze z ELA smějí poskytovat jen solventním bankám, které mají krátkodobý problém s dostatkem hotovosti. Poskytuje se národním centrálním bankám po schválení ECB. Někteří členové rady guvernérů však již delší dobu vyjadřují rezervovaný postoj vůči poskytování pomoci řeckým bankám. Německý zástupce, prezident německé Bundesbanky, Jens Weidmann je velkým kritikem tohoto rozhodnutí a nedávno zpochybnil spolehlivost řeckých bank, napsala agentura Reuters.

14:11 Řecký premiér Alexis Tsipras požádá dnes večer v Bruselu na summitu eurozóny o překlenovací půjčku ve výši sedm miliard eur (téměř 190 miliard korun), poskytnutou Řecku nejlépe během dalších 48 hodin. Tvrdí to agentura ANSA s odvoláním na své zdroje. Peníze prý chtějí Atény použít na nouzové financování a splácení dluhů, aby se vyhnuly platební neschopnosti.

12:37 Odchod Řecka z eurozóny si nepřeje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V Evropském parlamentu dnes ve svém prvním veřejném vystoupení od nedělního řeckého referenda prohlásil, že komise se nyní bude snažit o obnovu rozhovorů s Aténami. Je však na řecké straně, aby vysvětlila, jak si další postup představuje. Řešení se však dnes ještě nenajde, nyní je podle Junckera čas situaci uklidnit a vnést do ní řád. Podobně se dopoledne před novináři vyjádřil také předseda europarlamentu Martin Schulz.

12:22 Tsipras chce odpis řeckých dluhů. Komu dluží kolik?

11:06 Odchod Řecka z eurozóny není možné riskovat, řekl dnes francouzský premiér Manuel Valls. Základy dohody o finanční záchraně této zadlužení jihoevropské země podle něj existují a debata o snížení dluhu by neměla být tabu. Podobně se dnes vyjádřil i lucemburský ministr financí Pierre Gramegna, podle něhož by ale dluhová úleva pro Řecko měla jít ruku v ruce s reformami.

8:26 Kvůli řecké dluhové krizi se dnes bude konat mimořádný summit eurozóny. Řecký premiér Alexis Tsipras v pondělí slíbil, že na summitu představí nový návrh řešení řecké dluhové krize poté, co Řekové v nedělním referendu odmítli podmínky mezinárodních věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci. Oettinger nicméně upozornil, že nová jednání s Řeckem nebudou mít smysl, pokud budou Atény nadále odmítat reformy.

Řecké banky dnes zůstávají zavřené a Řekové tak mohou nadále vybírat peníze pouze z bankomatů. Denní limit pro jednu kartu zůstává 60 eur (zhruba 1600 Kč).

8:25 Řecká vláda bude pravděpodobně v brzké době nucena začít hradit účty a vyplácet mzdy a důchody ve formě dlužních úpisů.

Země by se tak stala nezpůsobilou pro setrvání v eurozóně. V rozhovoru s německým listem Bild to řekl eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.„Insolventní země, která zavádí paralelní měnu, nepatří do měnové unie,“ uvedl Oettinger. „Nacházíme se v kuriózní situaci, kdy Řecko je sice členem eurozóny, ale nemá téměř žádná eura,“ dodal.

7:47 Banky zůstávají zavřeny, dle Reuters nejméně do konce týdne.

0:25 Hlavní okamžiky pondělního vývoje kolem Řecka:

 • Podpora tří hlavních opozičních řeckých stran premiéru Tsiprasovi – výrazné posílení jeho vyjednávací pozice

 • Výměna řeckého ministra financí – nový bude nepochybně více diplomatický, ale právě tak nepochybně stejně tvrdý

 • Francouzsko-německý summit, jehož skutečné výsledky byly zakryty obecnými frázemi obou hlavních představitelů

 • Rozhodnutí ECB nezvýšit limit nouzového financování řeckých bank, ale zpřísnit podmínky

 • nové analýzy renomovaných společností, že Řecko se blíží odchodu z eurozóny

22:14 Řecký premiér Alexis Tsipras dnes jednal s guvernérem Evropské centrální banky Mariem Draghim o likviditě řeckých bank. Hovořil s ním podle řeckého vládního mluvčího o potřebě zrušit omezení nyní platná v Řecku.

O reakci Draghiho není nic známo. ECB večer oznámila, že limit nouzového financování řeckých bank nezmění a že požaduje za úvěry od řeckých bank vyšší záruky než doposud.

22:09 „Rada guvernérů ECB se dnes po projednání návrhu řecké centrální banky rozhodla ponechat poskytování ELA řeckým bankám na úrovni stanovené 26. června,“ uvedla v tiskové zprávě ECB. Dodala, že provedla úpravu u hodnocení záruk poskytovaných řeckými bankami za úvěry z ELA v důsledku zhoršující se finanční situace Řecka. Banky tak budou muset za úvěry poskytovat vyšší záruky než doposud. „To ale pro žádnou banku neznamená žádný problém,“ uvedl zdroj agentury Reuters z bankovního sektoru.

21:46 Řecký premiér Alexis Tsipras poletí na úterní summit eurozóny s návrhy, které budou patrně kontroverzní. Atény budou vesměs požadovat od věřitelských institucí odklad úsporných opatření. Budou také například usilovat o zachování daňového zvýhodnění pro řecké ostrovy, kvůli kterému sváděly obě strany při dosavadním vyjednávání těžké boje. Vyplývá to z dnešních informací řeckých médií.

Řecký list To Vima se zmínil o deseti bodech zahrnujících změny v červnovém návrhu dohody věřitelů, který byl v referendu odmítnut. Patří mezi ně to, že Řecko nepřijde o 30procentní úlevu z daně z přidaného hodnoty pro řecké ostrovy a nezavede 100procentní daňovou zálohu u podniků.

Atény také požadují nejrůznější odklady zejména ve škrtech ve výdajích na obranu až od roku 2016 nebo v rušení výhod pro zemědělce například v podobě slev na paliva. V pozvolnějším tempu také chce řecká vláda provádět reformu systému sociálního pojištění a důchodového systému. Chce rovněž obnovit zrušený systém kolektivních smluv.

21:29 Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos podle komentáře agentury Reuters určitě přinese změnu stylu ve srovnání s jeho předchůdcem Janisem Varufakisem. Ale pokud vyjednavači euroskupiny čekají, že bude měkčí než Varufakis, budou nepříjemně překvapeni. Jediné, co mají očekávat, je že Tsakalotoszdvojnásobí úsilí o odpis části řeckého dluhu.​

20:17 Merkelová a Hollande nyní čekají, s jakými novými návrhy přijde na úterní summit eurozóny řecký premiér Alexis Tsipras. Merkelová a Hollande se sešli v Paříži, aby spolu projednali situaci po nedělním referendu v Řecku, ve kterém voliči odmítli podmínky mezinárodních věřitelů.

20:14  Evropská centrální banka ponechala objem nouzového financování řeckých bank beze změny. Řecko již dříve oznámilo, že banky navzdory dřívějšímu slibu vlády zůstanou i zítra a pozítří zavřené. Pohyb by mohl zřejmě nastat, pokud by zítřejší jednání eurozóny ukázalo možnost brzké dohody.

19:49 Německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Hollande dnes varovali, že pro dohodu s Řeckém nezbývá moc času. Čeká se na návrhy Atén.

19:24 Fitch: Výsledek řeckého referenda dramaticky zvýšil riziko odchodu země z eurozóny

Výsledek nedělního referenda v Řecku dramaticky zvyšuje pravděpodobnost, že tato silně zadlužená země opustí eurozónu. Uvedla to dnes ratingová agentura Fitch. Řekové v referendu odmítli podmínky věřitelů pro uvolnění další finanční pomoci. Dohoda mezi Řeckem a věřiteli je sice podle agentury Fitch stále možná, na její dosažení však zbývá velmi málo času. Agentura rovněž upozornila, že dnešní rezignace řeckého ministra financi Janise Varufakise signalizuje přání řecké vlády obnovit jednání s věřiteli.

 

18:40 Šéfka řecké bankovní asociace oficiálně potvrdila informaci agentury Reuters z dnešního odpoledne, že řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené, limit pro výběr peněz z bankomatů se nezmění. Řekové mohou denně vybrat nejvýše 60 euro. Banky jsou uzavřené už týden. Řecká vláda původně slíbila, že zítra se otevřou, ať bude výsledek nedělního referenda jakýkoli.

17:58 Co víme, že se kolem řecké krize bude dít v příštích 24 hodinách?

 1. bude zasedat ECB – dnes v 18 hodin

 2. očekává se společné prohlášení Merkelové a Hollanda – dnes v 19:15

 3. Juncker promluví k poslancům Evropského parlamentu – zítra v 8:30

 4. sejdou se ministři financí euroskupiny – zítra v 13 hodin

 5. začne summit euroskupiny, kde se očekávají nové řecké návrhy – zítra v 18 hodin

16:48 Mezinárodní měnový fond dnes vydal stručné sdělení, že vzal na vědomí výsledky nedělního referenda, situaci sleduje a je připraven Řecku pomoci, pokud bude požádán.

16:44 První komentáře k dohodě hlavních politických stran o dalším postupu, kdy se k vládní koalici připojily i tři opoziční strany bez komunistů, ji považují za významný signál a posílení premiéra Tsiprase před jeho úterní cestou do Bruselu na summit euroskupiny. Někteří komentátoři soudí, že to může být i první krok k vládě národní jednoty, která by se pokusila krizi překonat.

16:34 „Bankovní prázdniny budou prodlouženy, a to do pátku nebo do příštího pondělí,“ uvedl jeden z řeckých zdrojů. Řecká vláda minulou neděli rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou od 29. června do 6. července zavřeny. Později uvedla, že banky se znovu otevřou, jakmile se zemi podaří uzavřít dohodu s mezinárodními věřiteli. Řekové mohou po uzavření bank vybírat peníze z bankomatů, denní limit pro jednu kartu byl stanoven na 60 eur. Jiný režim platí pro důchodce.

16:28 Řecká média uvádějí, že novým ministrem financí bude jmenován podle očekávání dosavadní vyjednavač Euklidis Tsakalotos.

16:11 V Aténách skončilo po šesti hodinách jednání politických představitelů s prezidentem. Očekává se, že bude vydáno prohlášení. Očekávají se změny ve vyjednávacím týmu ohledně zahraničního dluhu Řecka.

16:01 AKTUALIZOVÁNO Reakce trhů na řecké „NE“: Koruna prolomila 27,00 k euru

15:54 Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis řekl BBC, že vláda má analýzu, podle níž jeho země potřebuje přímo či nepřímo odepsat 30 procent zahraničního dluhu. „Je to velmi důležitá část našeho návrhu,“ dodal ministr. Návrh má země předložit euroskupině v úterý. Dluhová úlevy by se podle zpravodaje BBC mohla provést buď přímými odpisy nebo prodloužením doby splatnosti. Německo a další země ovšem jsou proti.

15:44 Řecko podle zdrojů agentury Reuters vydá nový výnos, kterým minimálně o několik dnů prodlouží uzavření bank. Ty jsou mimo provoz od minulého pondělí. Oficiální zdroje zatím tuto informaci nepotvrdily. Řecký premiér sliboval, že se banky otevřou v úterý, ať referendum dopadne jakkoli.

15:06 Řecko je teď ohroženo insolvencí, řekl německý vicekancléř, ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel. Evropa podle něj nemůže nechat Atény samotné a všechny evropské země se musejí připravit na poskytnutí humanitární pomoci Řecku.

14:47 Řecký premiér Tsipras telefonoval s německou kancléřkou Merkelovou a prý souhlasil s tím, že na úterním summitu představí nový návrh týkající se finanční pomoci.

14:29 Cestovní kancelář Thomas Cook ve svém nejnověšjím doporučení turistům cestujícím do Řecka uvedla, že v tamních letoviscích běží život normálně a turisté si dovolenou nerušeně užívají. Lidí, kteří mají zaplacené zájezdy do Řecka dopředu, by se podle představitelů CK nedotkl ani případný Grexit, tedy odchod země z eurozóny. Turisté by nicméně při cestách do země měli mít s sebou dostatečnou hotovost na celý pobyt v menších bankovkách.

14:03  Bývalý český prezident Václav Klaus k řeckému referendu:

Hlavním výsledkem nedělního řeckého referenda je políček evropské nomenklatuře, posílení pozice premiéra Tsiprase a výzva Evropské unii, aby Řecku poskytla další prostředky, což EU přes všechny své dramatické výroky nakonec jistě ráda udělá.

Včerejší referendum v Řecku vůbec nic nevyřešilo. Otázka, o níž měli Řekové hlasovat, měla být postavena zcela jinak – zda zůstat či nezůstat v eurozóně. Bez odchodu z eurozóny totiž není možné řecký problém vyřešit.

14:02 Podle britského listu The Guardian přerušil premiér Alexis Tsipras jednání s šéfy ostatních stran a odešel telefonovat patrně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

13:26 Řecký premiér Tsipras bude dnes telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Iniciativa vzešla z ruské strany, napsala agentura Reuters. Některá média spekulují, že  prezident Putin chce řeckého NE využít k rozdělení Evropy a k získání nového spojence. Někteří analytici dokonce tvrdí, že Řecko by se mohlo přidat k Euroasijskému ekonomickému společenství, hospodářskému bloku pod vedením Moskvy, jehož členy jsou ještě Bělorusko, Kazachstán a Arménie.

12:29 Podmínky pro nová jednání o krizi v Řecku nejsou splněny, uvedl mluvčí německé vlády. Nyní je na Řecku a jeho vládě, aby přišla s novými návrhy. Řecký prezident zároveň v tuto chvíli jedná s premiérem Tsiprasem a předsedy dalších řeckých stran.

11:42 Kdo a s kým dnes bude jednat? Přehled dnešních nejdůležitějších schůzek:

 1. Předsedové Evropské komise (Juncker), Evropské rady (Tusk), Evropské centrální banky (Draghi) a euroskupiny ( Dijsselbloem) .

 2. Evropská centrální banka bude jednat o tom, zda do řeckých bank dodá hotovost.

 3. Večer se v Paříži na večeři sejdou německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.

11:40 Zvláštní schůzka euroskupiny se uskuteční v úterý ve 13:00 SELČ, uvedl předseda skupiny Jeroen Dijsselbloem.

11:13 Reakce trhů na řecké „NE“: Koruna prolomila 27,00 k euru

11:12 Řecká vláda je připravena okamžitě se vrátit k jednáním, řekl řecký premiér Tsipras.

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker pak bude po telefonu hovořit se zástupci Evropské centrální banky a představiteli euroskupiny. EK v tiskovém prohlášení uvedla, že výsledky řeckého referenda bere v potaz a respektuje.

10:41 Většina asijských akciových trhů v reakci na výsledky řeckého referenda, které vyvolaly obavy o budoucnost Řecka v eurozóně, oslabila. Výjimkou byl čínský trh, který je částečně izolovaný od světových trhů kvůli omezením pro zahraniční investory.

Čína je přesvědčená, že stav řecké ekonomiky se zlepší, pokud se o to všechny strany zasadí. Dnes to oznámil náměstek čínského ministra zahraničí Čcheng Kuo-pching, který podle agentury Reuters jako první vysoký čínský představitel okomentoval situaci po nedělním řeckém referendu. Čínská diplomacie věří, že Řecko zůstane v eurozóně.

„Věřím, že s důraznou snahou všech stran se hospodářská situace Řecka změní k lepšímu. Ekonomická krize bude náležitě vyřešena,“ řekl Čcheng. Dodal, že řešení a situace v zemi neovlivní jen Řecko, ale celý svět,“ řekl Čcheng.

10:29 Koruna pod tlakem vývoje na měnovém páru EURUSD prolomila hranici 27,00 k euru, tedy úroveň kurzového závazku ČNB

10:15 Řecko má už jen 48 hodin na to, aby se udrželo v eurozóně, soudí řecká ministryně pro zaměstnanost. 

10:09 Okamžiky řeckého ministra financí Varoufakise: 

9:40 Sečteny jsou už všechny hlasy nedělního referenda. NE řeklo 61,3 procenta hlasujících.

Francouzský ministr financí Michel Sapin řekl dnes francouzskému rádiu Europe 1, že řecké NE neznamená pro Řecko automaticky opuštění eurozóny. Rozhovory o dluhové úlevě pro Řecko podle něj „nejsou tabu“.

9:19 Nástupce ministra financí Janise Varufakise, který dnes podal demisi, bude oznámen po dopolední schůzce představitelů řeckých politických stran. Oznámil to mluvčí vlády. Řecká média uvádějí jako možné Varufakisovy nástupce náměstka ministra financí a hlavního řeckého vyjednavače s věřiteli Euklidise Tsakalotose a ministra hospodářství Jorgose Stathakise.

8:33 „OXI je jen začátek,“ vzkázal řecký ministr financí a odstoupil

7:54 Řecký ministr financí Varufakis odstupuje z funkce

Řecký ministr financí Janis Varufakis oznámil, že odstupuje z funkce. Na svém blogu uvedl, že si je vědom, že někteří z představitelů euroskupiny by uvítali, kdyby s ním už nemuseli jednat. Jeho „absence“ by prý usnadnila premiérovi Alexisi Tsiprasovi vyjednání dohody s eurozónou. Právě z tohoto důvodu opouštím dnes ministerstvo financí, dodal Varufakis.

7:42 O situaci v Řecku bude dnes ráno jednat Donald Tusk se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim a právě vedoucím ministrů financí zemí eurozóny Dijsselbloemem. Večer budou v Paříži o výsledcích referenda jednat i francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.

7:28  Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem označil výsledek nedělního řeckého referenda za „velmi politováníhodný pro budoucnost Řecka“. O výsledcích hlasování bude euroskupina jednat v úterý. Schůzka se uskuteční před summitem zemí eurozóny, který na úterní večer svolal předseda Evropské rady Donald Tusk.

7:11 Čína je přesvědčená, že stav řecké ekonomiky se zlepší, pokud se o to všechny strany zasadí, oznámil náměstek čínského ministra zahraničí Čcheng Kuo-pching, který podle agentury Reuters jako první vysoký čínský představitel okomentoval situaci po nedělním řeckém referendu. „Věřím, že s důraznou snahou všech stran se hospodářská situace Řecka změní k lepšímu. Ekonomická krize bude náležitě vyřešena,“ řekl Čcheng. Dodal, že řešení a situace v zemi neovlivní jen Řecko, ale celý svět.

Čcheng na dotaz Reuters odmítl sdělit, zda se řecký premiér Alexis Tsipras tento týden zúčastní summitu zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR). Dodal, že otázka hostů záleží na Rusku, která je pořadatelskou zemí. V uplynulých dnech se v médiích objevily spekulace, že Moskva nabídla členství ve vznikající nové rozvojové bance, kterou společně BRICS buduje. Ruský ministr financí Anton Siluanov popřel, že by Rusko takový návrh učinilo.

7:00 Celkem 61,31 procenta voličů v Řecku odmítlo v nedělním referendu podmínky, které jim v červnu v rámci nové dohody o finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi předložila eurozóna. Po sečtení všech odevzdaných hlasů to dnes na svém webu oznámilo řecké ministerstvo vnitra.

1:32 Rozhovor po referendu: „Rozhodnout může ECB i opojení“

0:24 Řecký premiér Alexis Tsipras po vítězném „Ne“ podmínkám eurozóny k dohodě o finanční pomoci Řecku hodlá zahájit další vyjednávání s věřitelskými institucemi, které už ale bude zahrnovat i odpis řeckých dluhů. Partneři Řecka tuto podmínku dosud odmítali a požadovali, aby Atény nejprve provedly strukturální reoformy své ekonomiky.

„Jsem si plně vědom toho, že mandát, který mi dáváte, není žádným příkazem pro roztržku s Evropou. Tohoto úkolu se zhostím bez odkladu. Lid reagoval na správnou otázku. Neodpověděl, zda zůstat „uvnitř či vně eurozóny,“ řekl Tsipras.

„Jsme připraveni pokračovat v jednání s věrohodným plánem. Zátěž musí jít z hospodářsky slabých na hospodářsky silné. Tentokrát bude na stole i téma řeckého dluhu,“ pokračoval Tsipras.

Řecký premiér také vyjádřil přesvědčení, že Evropská centrální banka si plně uvědomuje „humanitární rozměr“, který dostala řecká krize. Nepřímo tak naznačil přání, aby ECB zvýšila objem nouzového financování z programu ELA. Bez něj se řecké banky neobejdou. Řecká centrální banka dnes večer uvedla, že chce žádost podat ještě dnes.

0:05 Podle předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze výsledek řeckého referenda dostal Řecko do horší vyjednávací pozice, než ve které bylo před tím. Podle něj není pravdivé tvrzení řeckého premiéra, že odmítnutí dosavadních podmínek věřitelů znamená vyjednání podmínek lepších. Rozhodnutí Řeků je nutno respektovat, ale řecká vláda nyní musí přesvědčit svých 18 partnerů v eurozóně, že nová dohoda je vůbec možná.

23:57 „Tak, co teď, kancléřko,“ se ptá na titulní straně německý list Bild spolkové kancléřky Angely Merkelové poté, co Řekové v referendu odmítli podmínky splácení dluhu. Sečteno je přes 90 procent hlasů a zastánci odmítnutí mají 61 procent.

23:51 Premiér Sobotka: Je téměř nemožné držet Řeky v eurozóně proti jejich vůli

Řekové se rozhodli pro horší a těžší variantu nejen pro Řecko, ale pro celou Evropu, komentoval dnešní řecké „ne“ podmínkám věřitelů pro další finanční pomoc premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podobně jako ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek u opoziční TOP 09 mluví Sobotka o možném konci Řecka v eurozóně.

„Chápu odhodlání (francouzského) prezidenta (Françoise) Hollanda a (německé) kancléřky (Angely) Merkelové, ale myslím, že je téměř nemožné držet Řeky v eurozóně proti jejich vůli,“ napsal ČTK Sobotka prostřednictvím vládního mluvčího Martina Ayrera.

23:50 Analytik Deutsche Bank George Saravelos řekl britskému Guardianu, že řecká centrální banka nyí zjišťuje, kolik likvidity řecké banky nyní mají. Vše pak bude záležet na připravenosti evropské centrální banky poskytnout likviditu řeckým bankám. Bude podle něj nutno rychlé rozhodnutí, zda se vrátit na cestu jednání nebo směřovat k odchodu Řecka z eurozóny.

23:46 Předseda Evropské komise Juncker chce o důsledcích řeckého referenda po konzultacích s evropskými představiteli promluvit k evropskému parlamentu v úterý.

23:10 Donald Tusk svolal summit eurozóny na úterý večer

23:00 Vyjednávání mezi Řeckem a jeho věřiteli začne v pondělí, řekl premiér Tsipras. Jeho vláda je podle jeho slov připravena vyjednávat o reformním plánu s cílem dostat bankovní systém rychle zpět k normálnímu fungování. Řecko bude trvat na tom, aby součástí jednání byla restrukturalizace (odpis) řeckého dluhu.

22:53 NÁZOR EXPERTA Referendum bez smyslu a co bude následovat

22:28 Šéf řecké opoziční strany Nová demokracie Antonis Samaras v reakci na průběžné výsledky referenda odstoupil. Samaras byl jednou z hlavních zastánců hlasování pro přijetí podmínek věřitelů.

22:25 Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande se shodli, že summit eurozóny o výsledcích řeckého referenda by se měl konat v úterý. Řekl to mluvčí německé vlády. Oba politici se také shodli, že výsledky referenda je nutno respektovat.

22:20 Euro pod vahou řeckého referenda silně oslabuje

22:04 Podle řeckého ministra financí Varufakise řecký lid v referendu řekl: „Ne pěti rokům pokrytectví, ne dalším škrtům, ano skutečnému vyjednávání“.

21:51 Byly sečteny dvě třetiny hlasů a tábor NE si nadále drží 61 procent.

21:36 Podle liberální frakce v Evropském parlamentu je nyní „na řeckém premiéru Tsiprasovi, aby dokázal, že skutečně chce zůstat v eurozóně“. Podle předsedy frakce Guye Verhofstadta Tsipras „musí navrhnout věrohodný program reforem a splátek. Pokud to udělá, měli by mu evropští představitelé dát novou šanci“. Podle Verhofstadta „Tsipras vyhrál referendum doma, ale ztratil důvěryhodnost ve zbytku Evropy“.

21:26 Zhruba šest procent z odevzdaných hlasů v řeckém referendu bylo podle oficiálních údajů neplatných nebo byly lístky prázdné. Zatím ale bylo sečteno něco přes polovinu hlasů, takže údaj se může ještě změnit.

21:18 Podle řecké televize hovořil premiér Tsipras telefonicky s několika evropskými představiteli, například s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.

21:02 Sečteno přes polovinu hlasů. V stále jasně NE s 61,2 procenta hlasů, pro ANO bylo 38,8 procenta.

21:01 Belgický ministr financí je jedním z prvních ministrů eurozóny, který reagoval na zřejmé vítězství NE v řeckém referendu. Podle Johana Van Overtveldta takový výsledek celou věc zkomplikuje, napsala agentura AP. Van Overtveldt ale řekl televizi VRT, že dveře k jednání s řeckou vládou zůstávají otevřené. Podle nějby rozhovory měly začít „doslova během hodin“

Vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Pen dnešní řecké NE vřele uvítala. Na svém twitterovém účtu napsala: „Pěkná a velká lekce demokracie, toto řecké NE. Národy jsou zpátky!“.

20:45 Ministři financí zemí eurozóny nemají v plánu svolat na pondělí mimořádnou schůzku k Řecku. Řekl to dnes zdroj agentury Reuters v Bruselu. Podle něj není o čem jednat, protože ministři nevědí, jaký postoj řecká vláda po referendu zaujme. Řekové se v referendu zřejmě vyslovili proti dohodě s mezinárodními věřiteli, k nimž patří i ostatní země eurozóny.

„Rozhodně ně. Oni (ministři) by nevěděli, o čem mají jednat,“ řekl zdroj. Odpovídal na otázku, zda je na pondělí plánována schůzka euroskupiny.

Evropská komise se k průběžným výsledkům referenda zatím nevyjádřila. K hlavním věřitelům Řecka patří i Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka.

20:39 Centrum řecké metropole Atén zaplavily večer tisíce lidí, kteří v dnešním referendu odmítli dohodu se zahraničními věřiteli, tedy i s eurozónou. Pro „Ne“ hlasovalo podle zatím nejnovějších zveřejněných výsledků přes 61 procent voličů. Jásající davy začaly zaplňovat tradiční shromaždiště demonstrací – náměstí Syntagma pod budovou řeckého parlamentu. Tam v koncertní atmosféře demonstrovali odpůrci dohody s věřiteli i v pátek večer, kdy se jich sešlo kolem 30.000.

20:28 Sečteno je 40 procent hlasů. Obrázek je stále stejný – pro NE 61 procent, pro ANO 39 procent hlasů.

20:03 Odpůrci návrhů mezinárodních věřitelů vyhráli výrazně v dnešním řeckém referendu. Vyplývá to z oficiálního odhadu řeckého ministerstva vnitra, podle něhož pro NE hlasovalo 61 procent Řeků, pro ANO 39 procent. Tento rozdíl je výrazně vyšší, než ukazovaly předvolební průzkumy. Takovýto výsledek je velkou výhrou pro premiéra Alexise Tsiprase, který vyzýval voliče, ať hlasují NE programu, který byl podle něj ponižujícím ultimátem, napsala agentura Reuters. Zatím bylo sečteno 28 procent hlasů, pro NE je nyní 60,6 procenta.

19:44 Řecko dosáhne dohody s věřiteli do 20. července, do kdy musí splatit Evropské centrální bance dluh 3,5 miliardy eur, řekl státní ministr a hlavní poradce řeckého premiéra Nikos Pappas. Podle řeckých médií se v pondělí rovněž v Bruselu sejdou technické týmy ministrů financí eurozóny.

19:41 První výsledky hlasování v referendu potvrzují, že Řekové dohodu s eurozónou odmítli. Po sečtení skoro 18,5 procenta hlasů se proti podmínkám věřitelů vyslovilo 60,4 procenta voličů. Vyplývá to z údajů řeckého ministerstva vnitra, podle kterého se hlasování zúčastnilo přes 56 procent oprávněných voličů.

„S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu,“ reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj návrh předložený mezinárodním věřitelům a své postavení. „Opravdové vyjednávání muse začít dnes v noci,“ dodal Sakellaridis.

„Řecký lid dokázal, že se nenechá vydírat, terorizovat a vyhrožovat si. Demokracie zvítězila,“ napsal na svém twitterovém účtu už při prvních odhadech provedených podle telefonického průzkumu voličů řecký ministr obrany a šéf koaličních Nezávislých Řeků Panos Kammenos.

19:29  Oficiálně je sečteno skoro dvanáct procent hlasů a počet hlasů pro NE roste. Návrh věřitelů odmítá 60 procent hlasujících, pro bylo 40 procent.

19:12  Řecká centrální banka požádá Evropskou centrální banku o zvýšení částky, které řecké banky dostávají v rámci nouzovém programu financování ELA, řekl dnes mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis.

19:11 Vládní vyjednavač v souvislosti se schůzkou Varufakise a bankéřů řekl, že o zavedení paralelní měny v Řecku se nejedná. Řecké banky jsou od začátku týdne zavřené a vládní činitelé už dříve avizovali, že banky se neotevřou dřív, dokud nebude dohoda s věřiteli. Její uzavření se ale nyní zřejmě zkomplikuje, pokud se potvrdí výsledky referenda.

19:03  Řecký ministr financí Janis Varufakis se chce ještě během dnešního večera setkat s šéfy tamních bank. Agentuře Reuters to řekl zástupce ministerstva. 

18:58 Mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis řekl v řecké televizi, že je zapotřebí dosáhnout dohody s věřiteli co nejrychleji, i do 48 hodin. Bez dohody si je jen těžké představit, jak by mohla Evropská centrální banka napumovat další peníze do řeckých bank, aby se mohly opět otevří, poznamenal The Guardian.

18:51 Europoslanec za SYRIZU Dimitris Papadimulis řekl po vyhlášení prvních průzkumů dnešního referenda, že „Řekové ukázali, že chtějí zůstat v Evropě jako rovnocenní členové, ne jako dluhová kolonie“.

18:40 Podle průzkumů dosáhla účast v referendu 65 procent. Aby byl plebiscit platný, byla zapotřebí účast aspoň 40 procent voličů, uvádí řecká média.

18:28 Francouzský prezident Hollande a německá kancléřka Merkelová se sejdou v pondělí večer v Paříži a budou jednat o důsledcích řeckého referenda. Vyplývá to z dnešního prohlášení Elysejského paláce.

18:25 Všech šest řeckých televizí předpovídá těsné vítězství NE, uvádí britská Sky News. Podle ekonomického editora televize Eda Conwaye by takový výsledek znamenalo „poměrně jasný signál“, že Řekové nechtějí drastické škrty.

Všechna média ale připomínají, že výsledky průzkumů provedených během dneška telefonicky jsou v rámci statistické chyby a je potřeba počkat na aspoň částečné oficiální výsledky

18:13 Podle odhadů z průzkumů provedených mezi řeckými voliči během dnešního referenda se většina hlasujících vyslovila proti dohodě s mezinárodními věřiteli. Podle řecké televize ERT se na tom shoduje všech sedm agentur, které průzkum provedly.

18:06 Tři průzkumy zveřejněné po skončení referenda ukazují, že zřejmě zvítězili stoupenci NE návrhům mezinárodních věřitelů, uvádí agentura AP.

18:00 V Řecku skončilo referendum o návrzích věřitelů. Začíná počítání hlasů, jehož výsledek bude klíčový jak pro Řecko, tak pro samotnou eurozónu. 

Průběh vlastního hlasování byl poměrně klidný, zájem voličů byl však podle odhadů o něco slabší než při lednových volbách, kdy k volebním urnám dorazily dvě třetiny oprávněných voličů. Řekové byli ohledně referenda značně rozděleni: poslední průzkumy veřejného mínění zveřejněné v pátek totiž naznačovaly, že počet voličů odmítajících návrhy věřitelů je zhruba stejný jako počet stoupenců dohody.

17:53 Podle listu Kathimerini by účast mohla být jako při lednových volbách, tedy 64 procent.

17:34  Podle švýcarského listu Neue Zürcher am Sonntag Zeitung Řecko plánuje nabídnout daňovou amnestii všem Řekům, kteří mají kvůli daním peníze na kontech ve švýcarských bankách. Vláda hodlá nabídnout těmto lidem, že se vyhnou trestnímu stíhání, pokud zaplatí normální daň 21 procent z nepřiznaných příjmů, napsal list s odvoláním na „dobře informované zdroje“.

Podle deníku se odhady nezdaněných řeckých příjmů ve švýcarských bankách výrazně liší a sahají od dvou do 200 miliard euro (od 54 miliard do 5,4 bilionu korun).

Plán musí ještě schválit řecký parlament. Zapotřebí je i konečné dohody se Švýcarskem. Podle švýcarských úřadů by amnestie měla být podobná jako v případě Itálie a jejím cílem je, aby peníze byly zdaněny a nebyly převedeny do roku 2018 do daňových rájů. Od tohoto roku by totiž Švýcarsko mělo automaticky předávat zemím EU informace o přeshraničních bankovních účtech, napsala agentura Reuters.

17:01 Ekonomický komentátor agentury Bloomberg Clive Crook ostře kritizuje mezinárodní věřitele za přístup k jednání s Řeckem a za to, že trvali za každou cenu, že nebudou jednat o ulehčení řeckého dluhu. Řecký premiér Alexis Tsipras žádal i rozhovory o snížení dluhu, ale věřitelé mu týden za týdnem tvrdili, že takhle se to nedělá. Jakkoli se to zdá být neuvěřitelné, kvůli této procedurální námitce, že se bude o omezení dluhu jednat později a ne teď, jednání zkolabovalo.

Tsipras je možná nevyzpytatelný a nesnesitelný, ale věřitelé celou dobu trvali na jeho otevřené kapitulaci. Posunuli se v detailech, ale ne v ničem, čím by se mohl pochlubit. Okamžitá a ne pozdější jednání o dluhu byly jeho jedinou nadějí, jak říci Řekům, že něco získal. Takový ústupek by věřitele nestál nic – méně než nic, měřeno vůči nákladům, které je teď čekají.

Na začátku jsem si myslel, že šlo jen o byrokratickou paličatost, píše Crook. Ale postupně a vůči velké provokaci, se tento typický unijní rys přetavil v odhodlání ukázat Tsiprasovi, kdo tu je šéf.

Správné bylo pomoci Tsiprasovi prohrát se ctí – ukázat trochu respektu k Řekům, kteří ho zvolili ze zoufalství. Avšak takový instinkt ustoupil názoru, že Tsipras a jeho stoupenci musí padnout na kolena. Vyřešení krize, posílení systému eurozóny a oživení evropského projektu vyžadovalo státníky. Jestli nějací v Evropě jsou, tak byli zticha. Slyšet bylo nevýznamné politiky a malicherné byrokraty, píše komentátor Bloombergu. Přesto doporučuje Řekům volit ANO, „i když je to znechucující představa“. Podle něj tak má přece jen Řecko za dané situace větší šanci dosáhnout dohody a NE sebou nese více rizik.

16:43 Jakmile budou známy výsledky dnešního řeckého referenda, začnou telefonicky jednat francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a další vysocí představitelé EU. Napsal to francouzský nedělník Le Journal du dimance.

16:25 Řecký ministr financí Janis Varufakis se sejde po vyhlášení výsledků dnešního referenda s vedením řecké centrální banky, tvrdí ekonomický reportér BBC Robert Peston.

15:56  Evropská centrální banka (ECB) je připravena uprostřed nynější nejistoty připravena podniknout další kroky, řekl dnes člen její Výkonné rady Benoît Cœuré.

„Za nynějších okolností velké nejistoty v Evropě a ve světě, ECB dává jasně najevo, že když budeme muset udělat víc, tak uděláme víc. Najdeme nezbytné nástroje,“ řekl dopoledne Cœuré na ekonomické konferenci v Aix-en-Provence. O našem odhodlání jednat v této záležitosti by neměly být pochyby, prohlásil.

Podle The Daily Telegraph bude nyní ECB hrát klíčovou úlohu. Pokud Řekové budou hlasovat ne, ECB by mohla úplně zastavit mimořádné financování řeckých bank a způsobit tak kolaps tamního bankovního systému. Pokud by vyhrálo ANO a obejvila by se naděje na dohodu, mohly by se kohoutky s hotovostí opět otevřít a postupně by mohly být zrušeny kapitálové kontroly, uvedl list.

 

14:44 Podle některých lidí je dosavadní volební účast v referendu nízká, a to i navzdory velké publicitě, kterou má hlasování v médiích. Nejméně půl milionu Řeků nemůže hlasovat, protože žijí v zahraničí, ledaže by se vrátili zpátky do své rodné země a do místa, kde jsou jako voliči registrovaní, uvedl deník The Guardian.​

14:06 Šéf německé centrální banky Jens Weidmann prý varoval vládu Angely Merkelové, že odchod Řecka z eurozóny by způsobil v německém rozpočtu díru v řádech miliard eur, napsal dnes německý deník Handelsblatt.

13:30 Analytici: Nová drachma by z počátku prudce oslabila

13:29 Podle bývalého řeckého premiéra Jorgose Papandrea je pro Řecko lepší, jestliže chce opravdu zavádět reformy, aby zůstalo v eurozóně. „Kvůli velkým změnám má strategický význam zůstat ve tvrdém jádru eurozóny, aby tyto změny mohly být uskutečněny co nejefektivnějším způsobem,“ uvedl Papandreu poté, co odhlasoval. „Vyjednávání není kostkou v ruce vlády ve složité pozici. Je to každodenní, kontinuální, systematické jednání s cílem, aby byl řecký hlas vyslyšen,“ dodal.

12:51 Janis Aliapulios pro Roklen24 upozorňuje, že v Řecku je povinná volební účast. Bráno důsledně by tedy měli volit všichni, kdo mají volební právo. „Ve skutečnosti ale nikdo účast u voleb či referenda nepostihuje. Účast ale očekávám velkou, s ohledem na zásadní hlasování by mohla dosáhnout 80 až 90 procent,“ říká pro Roklen24 hlavní editor rádia ZET, který se situaci v Řecku dlouhodobě věnuje.

12:45 Podle italského premiéra Mattea Renziho je „jasné“, že vyjednávání týkající se řecké krize by měla od pondělí pokračovat. „Když vidíte důchodce, jak pláče před bankoum nebo lidi, jak stojí ve frontách před bankomaty, uvědomíte si, že země tak důležitá jako Řecko by neměla takto skončit,“ řekl Renzi římskému deníku Il Messaggero.​

12:02 Analytici se shodují, že hlasování může být velmi výrazně ovlivněno a nakonec i otočeno tím, jak budou volit mladí lidé. „Hodně to závisí na účasti mladých voličů,“ citoval britský deník The Guardian politického komentátora Aristidese Hatzise. „Průzkumy ukazují, že obrovská většina, okolo 80 procent, mladých bude hlasovat Ne,“ dodal. Nezaměstnanost mezi lidmi mladšími 25 let nyní přesáhla 55 procent.

10:37  Řecká televizní stanice Skai informuje o tom, většina bankomatů v zemi již nemá žádné bankovky v hodnotě 20 eur. Řekové mohou nyní vybírat jen 60 eur denně, kvůli nedostatku bankovek ale často získají jen 50 eur.

10:31 Ráno nebyla v referendu příliš velká účast, většina Řeků je v neděli tradičně v tuto dobu v kostele. Teprve teď se postupně přesouvají do volebních místností, řekl pro Roklen24 Janis Aliapulios, hlavní editor rádia ZET, který se situací v Řecku dlouhodobě zabývá. 

10:21 Podle předsedy Evropského parlamentu bude Řecko v případě vítězství tábora odmítajícího podmínky věřitelů muset zavést novou měnu. „Bude mít Řecko po referendu i nadále euro? Právě o tom je tento případ. Jestliže ale řeknou Ne, budou muset po referendu představit novou měnu, protože euro tam jako platební prostředek není k dispozici,“ uvedl Martin Schulz v rozhovoru s německým rozhlasem. „V okamžiku, kdy někdo zavede novou měnu, opouští eurozónu. Právě toto všechno mě naplňuje nadějí, že lidé nebudou hlasovat Ne,“ dodal.

10:19 Řecké bezpečnostní složky údajně vypracovaly tajný plán, podle kterého by vedle policie mohla v ulicích měst zasahovat i armáda v případě, že by po dnešním referendu došlo k nějakým vážným a dlouhotrvajícím nepokojům. O plánu s krycím názvem Nemesis informoval britský deník The Sunday Times. Rozmístění armády v ulicích je v Řecku mimořádně citlivé téma vzhledem k tomu, že země má již z minulosti zkušenost s vojenskými převraty.

10:14 „Je možné ignorovat vůli jedné vlády, vůli lidu ale ignorovat nelze,“ řekl řecký premiér Tsipras po odevzdání hlasovacího lísku v referendu, do kterého nabádal občany k hlasování „NE“, tedy proti podmínkám věřitelů.

10:08 Ač vyhrocená kampaň před referendem byla hlavně o tom, jestli bude Řecko o nadále součástí eurozóny (potažmo EU), ve skutečnosti oba hlavní tábory v zemi chtějí pokračování obého. Jen málokdo v Řecku chce odchod země z EU či eurozóny, ať už souhlasí se Syrizou, nebo je proti ní, řekl pro Roklen24 hlavní editor rádia ZET Janis Aliapulios, který situaci v Řecku dlouhodobě sleduje. Otázku v referendu považuje za složitě formulovanou.

10:02 Podle profesora Stathise Kalyvase z Yaleovy univerzity čekají řeckou vládu znepokojující výzvy bez ohledu na to, jak referendum dopadne. V případě, že zvítězí tábor Ne, řecký kabinet bude čelit odmítnutí ze strany dalších zemí eurozóny ohledně vyjednání lepší dohody, protože bude panovat nedůvěra k premiéru Tsiprasovi. V případě, že zvítězí tábor Ano, bude to zase znamenat změnu vlády. Ta se pak bude snažit vyjednat lepší dohodu.

9:56 Odvolili řecký premiér Tsipras i lídr opozice Nová demokracie, Antonis Samaras. „Dnes Řekové rozhodují o osudu naší země,“ uvedl opoziční vůdce a bývalý premiér Antonis Samaras poté, co v referendu odhlasoval. „Hlasujeme Ano pro Řecko, hlasujeme Ano pro Evropu,“ dodal. (čtk)

7:35 Polsko je připraveno zasáhnout na zlotém kvůli Řecku. Polské ministerstvo financí je spolu s centrální bankou připraveno intervenovat na devizovém trhu v případě, že výsledek řeckého referenda povede k nadměrnému oslabení polského zlotého. Uvedl to podle agentury PAP polský ministr financí Mateusz Szczurek. „Máme rozsáhlé devizové rezervy, a to jak na straně vlády, tak na straně centrální banky,“ řekl ministr. „Pokud by tedy zlotý nadměrně oslabil, jsme já i guvernér (centrální banky Marek) Belka v případě potřeby připraveni intervenovat,“ dodal.

6:15 Řecký ministr financí Janis Varufakis v sobotu obvinil mezinárodní věřitele z terorismu, kterého se podle něj dopouštějí tím, že mezi obyvateli Řecka zasévají strach. Dodal, že je připraven odstoupit, pokud voliči doporučení vlády neuposlechnou.

Varufakis tvrdí, že v případě odmítnutí návrhu budou muset věřitelé Aténám okamžitě poskytnout příznivější podmínky. Podle některých vysokých činitelů eurozóny je však takováto představa naprosto falešná, píše agentura Reuters. Napětí v Řecku tento týden vzrostlo poté, co byla vláda nucena uzavřít banky a omezit výběry z bankomatů.

Představitelé některých evropských zemí referendum označují za hlasování o setrvání Řecka v eurozóně, která nyní kvůli vývoji v Řecku čelí největší krizi od svého vzniku před 15 lety. Podle některých hlasů je ve hře dokonce i setrvání Řecka v Evropské unii.

Průzkumy veřejného mínění před referendem naznačovaly, že počet voličů, kteří se chystají návrhy věřitelů podpořit, je prakticky vyrovnaný s počtem těch, kteří je chtějí odmítnout.

6:00 Sobotní dění jsme sledovali zde: Zabavit vklady nechceme – Řecko ONLINE

Newsletter