Řecká úleva žene výš Wall Street před výsledky klíčových firem

Americké akciové indexy zakončily svorně o více jak procento výš v reakci na dosažení „dohody o dohodě“ mezi Řeckem a jeho věřiteli. Do středy musejí Atény přijmout klíčové zákony v parlamentu a započít reformy, shození Grexitu ze stolu ale stačí trhům k prudkému růstu. Širší akciový index S&P 500 zpevnil o 1,1 procenta, DJIA o 1,2 procenta a technologický Nasdaq o 1,5 %.

Na NYSE dnes 11 rostoucích titulů šlo proti každým čtyřem klesajícím. Mezi blue chips v indexu DJIA růst vedly Microsoft či DuPont, na trhu Nasdaq jednoznačně Apple a biotechnologie jako celý sektor.

Atény mají v případě schválení parlamenty členských zemí eurozóny a spokojenosti se započetím reforem získat tříletou pomoc v rozsahu kolem 86 miliard eur. 20. července mají splatit 7 miliard eur ECB, ministři financí eurozóny v těchto chvílích jednají o překlenovací půjčce kolem 12 miliard eur. Řecko ale takřka jistě čeká politické zemětřesení od obměny vlády přes vládu národní jednoty až po rozpad SYRIZY a třeba předčasné volby.

ONLINE: Dohoda. Řecko se otřese

Peklo řeckých slibů – co a do kdy musí splnit

Atény padly. Vznikne Evropské ministerstvo financí?

Data o americkém rozpočtu ukázala meziroční pokles přebytku v červnu o více jak čtvrtinu na 52 miliard dolarů.

Po částečném uklidnění Řecka převezme hned v úterý otěže na Wall Street výrazněji výsledková sezóna. Svá čísla zveřejní klíčové banky JPMorgan Chase a Wells Fargo, ve středu následují Bank of America, či BlackRock, ve čtvrtek Citigroup, Goldman Sachs či Google nebo Philip Morris, mateřský koncern české tabákové firmy Philip Morris ČR.

Americké výsledky, dolar, Řecko: Laťka nízko, kdo je favoritem?

Pozorně bude sledováno středeční vystoupení Janet Yellenové. Záznam z jednání Fedu, zveřejněný v minulém týdnu, byl nečekaně vlažný k americké ekonomice a sázky na růst sazeb Fedu odsunul spíše na samý konec roku 2015.

Trhy mohou reagovat také na dohodu ohledně iránského jaderného programu, která by podle zcela čerstvých informací mohla být ohlášena již v úterý ráno. Z Íránu by sňala břímě ekonomiku drtících sankcí a otevřela zemi cestu k oživení vývozu ropy. Ropa Brent i WTI dnes oslabuje o řádově procento. Euro kleslo k americkému dolaru o procento do blízkosti 1,1000 EURUSD a inverzně koruna k dolaru oslabila o 1,5 % do blízkosti 24,60 USDCZK. 

Americký dolar prudce posílil. Co na to koruna k euru?

Newsletter