Řecké banky opět vysychají

Řecké banky v posledních letech ztratily miliardy eur depozit a odliv nepřestává. Od začátku letošního roku Řekové z bank vybrali rekordní objem peněz. Agentura Bloomberg uvedla, že jednou z příčin je nízká důvěra ve vyjednávání s Evropskou unií o nových podmínkách pro Řecko.

Kvůli hromadným výběrům peněz z bank musela řecká centrální banka sáhnout k rozhodnutí zvýšení stropu pohotovostní likvidity. Pokračování tohoto příběhu posílila současná situace vyjednávání s Evropskou unií. Ta se ale zdají být prozatím ve slepé ulici. Mnozí Řekové se bojí, že by mohlo dojít k situaci z roku 2015, když nedostatek peněz dostal zemi na hranici hospodářského kolapsu.

Dnešní zvýšení pohotovostní likvidity (v orig. emergency liquidity assistence) činilo 400 milionů eur a strop se tedy dostal na částku 46,6 miliardy eur. Evropská centrální banka proti tomuto kroku nic nenamítla.

Stále stejný scénář: Řecko (opět) na hraně dluhové krize

„Toto navýšení reflektuje současnou situaci likvidity řeckých bank a depozitní toky soukromého sektoru,“ uvedla řecká centrální banka v oficiálním prohlášení.

Od začátku roku do 16. března činily výběry z řeckých bank 3,6 miliardy eur. Většina peněz pak prý putuje na účty zahraničních bank. Poprvé od září 2015 pak centrální banka ve svém oficiálním prohlášení o depozitech opomenula slova jako „stabilizace“ a „zlepšení“.

Řekové chtějí do vesmíru. Z čeho to zaplatí?

Centrální bankéři přitom likviditní strop před dvěma týdny zvýšili. Bohužel tuto podivnou strategii řecká centrální banka pro agenturu Bloomberg neokomentovala.

 

Newsletter