Řecké banky stojí na vratkých nohách. Jejich akcie padají

Řecké banky, které v současnosti stojí na vratkých nohách, dnes utrpěly ztráty až 30 % kvůli obavám, že dojde k bankrotům. Investoři se hromadně zbavují akcií a klienti bank kvapně vybírají depozita.

Po vítězství politické strany Syriza, která vyhrála volby díky svému negativnímu postoji proti úsporným balíčkům, tradeři i investoři dostali strach, že dojde k defaultu řeckého dluhu. Nebylo by to poprvé, bankrot Řecka již nastal 450 let před Kristem a pak v roce 2012, a jak se zdá, trhy se připravují na další.

Od pátku minulého týdne dostaly řecké banky tvrdé údery. Nejvíce to odnesla Banka Pireus, která ztratila od pátku skoro polovinu své hodnoty. Alpha bank, National bank of Greece a Eurobank odepsaly mezi 35 až 45 %. Tamní banky začaly na depozitech krvácet již od začátku prosince loňského roku, kdy již bylo velmi pravděpodobné že Syriza vyhraje, celkově podle Citibank odteklo z řeckých bank za prosinec a leden přibližně 11 miliard eur.

Šéf Syrizy Tsipras stále argumentuje, že dluh ve výši 320 miliard euro je pro Řecko neúnosný a žádá o prominutí dluhu, s čímž však Německo zásadně nesouhlasí. Podle institutu ZEW musí být eurozóna připravena na nejhorší scénář a tím je bankrot Řecka. Již za 2 měsíce musí Řecko „někde najít“ 2 miliardy eur, aby zaplatilo věřitelům, z toho 1,5 miliardy eur dluží MMF.

Nejpravděpodobnější scénář se nyní jeví jako takzvaná mírná restrukturalizace dluhu a také přispění jednotlivých věřitelů na řešení situace a to by bylo snížení nominální hodnoty jimi držených dluhopisů alespoň o 33 %, což by snížilo zadlužení země proti HDP o 35 %. 

Newsletter